КОНЦЕПТУАЛИЗАЦИЯ НА ПРОЦЕСА НА РАДИКАЛИЗАЦИЯ СРЕД ЕТНИЧЕСКИТЕ И РЕЛИГИОЗНИТЕ ГРУПИ

КОНЦЕПТУАЛИЗАЦИЯ НА ПРОЦЕСА НА РАДИКАЛИЗАЦИЯ СРЕД ЕТНИЧЕСКИТЕ И РЕЛИГИОЗНИТЕ ГРУПИ

Анотация

Настоящата научна монография стъпва върху дисертационния труд на автора – Петър Димитров Атанасов, Концептуализация на процеса на радикализация сред етническите и религиозните групи – ди­сертационен труд за присъждане на образователната и научна степен „доктор” в област на висшето образование: 9. „Сигурност и отбрана”, професионално направление: 9.1. „Национална сигурност”, докторска програма „Организация и управление извън сферата на материалното производство (управление на сигурността и отбраната)”, Военна академия „Георги Стойков Раковски“, факултет „Командно – щабен“, катедра „Сухопътни войски“ с научен ръководител полк. доц. д-р Петър Маринов, защитена в София през 2023 година с рецензенти: проф. д.н. Илин Савов и полк.проф. д-р Емил Енев.

Изданието може да се използва като учебно пособие от студен­тите в специалностите „Национална сигурност“, „Противодействие на тероризма“ и „Противодествие на престъпността и осигуряване на обществения ред“ във Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ), както и от сродни специалности в Академията на МВР и във Военна академия „Г. С. Раковски“.

Процесите на радикализация в съвременния свят представля­ват съвкупност от местни фактори, свързани с несправедливости, лошо управление и фрагментиране на обществото и външни въз­действия упражнявани от недържавни терористични организации и държавни специални служби. Особено важно е и активното из­ползване на мигрантски потоци, както за внос на радикални идеи и радикализирани личности, така и като възможност за организи-ране на невъоръжени нашествия. 

През последните години светът и в частност Република Бълга­рия са изправени пред изключително сериозни предизвикателства.

Човечеството посреща всеки нов век с надеждите, че това е век на просвещение, разум, прогрес, наука, развитие, хуманност и гради съвършенно неоправдани илюзии и планове. В действител­ност, ХIХ в. започва с наполеоновите войни, ХХ в. само през пър­вата си половина поднася две световни войни и изобретяването на ядреното оръжие.