„Възнамеряваме да продължим да разчитаме на природния газ, но в същото време да намалим максимално въздействието му върху околната среда. Ние сме готови да си сътрудничим с региона, за да се съсредоточим върху решаването на този проблем“, е заключила Софи Уестлейк.
Обединеното кралство се стреми да засили сътрудничеството с Каспийския регион в областта на „зелената“ енергетика.
Това е казала в събота заместник-директорката на Международния енергиен отдел на британското правителство - Софи Уестлейк по време на конференцията „Енергийната сигурност на Каспийския регион и резултатите от COP29“, проведена в Лондон.
Уестлейк е говорила подробно за подхода на Обединеното кралство към енергийната сигурност и към ролята на Каспийския регион в този процес, като е подчертала важността на доставките на природен газ от Каспия за Европа в контекста на диверсификацията на източниците и намаляването на зависимостта от руските енергийни ресурси.
„Виждаме нарастваща роля на региона, както и на Азербайджан, в диверсификацията на газовите доставки“, е отбелязала тя.
„Каспийският регион играе важна роля в енергийната сигурност, но бихме искали да видим още по-тясно сътрудничество в областта на зелената енергия в бъдеще. В Каспийско море има приблизително 845 гигавата потенциална енергийна мощност – това е огромен потенциал за износ на зелена енергия към Европа, което става все по-актуална тема“, е подчертала Софи Уестлейк.
Тя също така е отбелязала лидерството на Обединеното кралство в глобалния енергиен преход:
„На тазгодишната среща на най-високо равнище на Г-20, министър-председателят на Обединеното кралство представи инициативата Глобален алианс за „чиста“ енергетика. Това е идея как можем да разпространим [опита от] успешните инициативи на Обединеното кралство в глобален план. Занапред искаме да се съсредоточим върху това как да използваме наличните фондове, за да привлечем частен капитал и да осигурим максимално ефективното им използване“.
„Възнамеряваме да продължим да разчитаме на природния газ, но в същото време да намалим максимално въздействието му върху околната среда. Ние сме готови да си сътрудничим с региона, за да се съсредоточим върху решаването на този проблем“, е завършила Софи Уестлейк.
Съветникът на Caspian Policy Center (CPC) в Обединеното кралство - Дейвид Моран е отбелязал стратегическото значение на сътрудничеството с Обединеното кралство за по-нататъшното развитие и укрепване на региона около Каспийско море.
Стъпвайки на опита си от COP29, Моран е подчертал важността на конференцията за глобалните действия в областта на климата:
„На COP29 бяха вложени много интеректуални усилия и бяха проведени много дискусии около креативното финансиране, било то смесено финансиране или застраховане. COP29 стана „Каспийски COP“, като беше демонстрирана решимостта на страните от Средна Азия и Южен Кавказ да си сътрудничат в действията в областта на климата. Конференцията отвори много очи по света.”
Източник: https://www.trend.az/business/green-economy/3979520.html