Ръководителят на администрацията на министерството на енергетиката – Заур Мамедов е съобщил, че технико-икономическия потенциал на производството на енергия от възобновяеми източници в Азербайджан се оценява на 26,9 хиляди мегавата.
Европейският съюз (ЕС) е готов да помогне на Азербайджан с най-новите технологии в областта на производството на електроенергия от възобновяеми източници, е заявил пред “Trend.az” ръководителят на представителството на ЕС в Азербайджан – Кестутис Янаускас.
„Ние вече работим с Азербайджан над новата дългосрочна енергийна стратегия на страната. Готови сме да помогнем с възможно най-новите технологии в областта на възобнояемите енергийни източници (ВЕИ). В Азелбайджан иа много вятър и слънце. Това ще позволи да се намалят сметките за комуналните усуги и да се направи околната среда по-чиста” е казал Янаускас.
Той е отбелязал също така, че през 2020 година, ЕС и Азербайджан ще разширяват сътрудничеството си по програмите за повишаване на енергийната ефективност на редица градове и муниципалитети.
„Една от първите задачи на новата Европейска комисия беше работата по приемането на европейската „Зелена сделка”. Ние поставихме пред себе си амбициозната цел да превърнем Европа в първия в света климатично неутрален континент към 2050 година. В това дело, на нас ни трябва помощта на партньорите ни, защото това е важно за всички нас”, добавил е Янаускас.
Ръководителят на администрацията на министерството на енергетиката – Заур Мамедов е съобщил, че технико-икономическия потенциал на производството на енергия от възобновяеми източници в Азербайджан се оценява на 26,9 хиляди мегавата.
„Тук влиза енергията на вятъра (3000 мегавата), слънчевата енергия (23,04 хиляди мегавата), енергията от биомаса (380 мегавата) и енергията на планинските реки ( 520 мегавата)”, е пояснил Мамедов.
Той е припомнил, че през 2018 година в страната са били произведени 25,2 милиарда киловатчаса електроенергия. От тях, 2,04 милиарда киловатчаса от които се падат на възобновяемите енергийни източници.
„През 2018 година, ветровите електростанции са изработили 85,7 милиона киловатчаса, соларните централи са произвели 39,3 милиона киловатчаса, а установките за изгаряне на твърди битови отпадъци са произвели 162,3 милиона киловатчаса електроенергия”, е обяснил ръководителят на администрацията на министерството на енергетиката.
Мамедов е доуточнил, че произведената от възобновяеми източници електроенергия в Азербайджан, представлява 8,1 процента от общото производство на електроенергия.