Екс-президентът на България: Нападението на Армения над Азербайджан е провокация


2020_09_28_Rosen_Plevneliev-Armenskoto_napadenie_e_provokatziya.jpg

Росен Плевнелиев: Настойчиво призовавам всички въвлечени в конфликта страни, незабавно да се върнат към мирното урегулиране на Нагорно-Карабахския конфликт в съответствие с международниото право и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, въз основа на принципите на суверенитета, териториалната цялост и нерушимостта на държавните граници

Снимка: Global Baku Forum

Нападението на Армения над Азербайджан е провокация, каза бившия президент на България, член на попечителския съвет на Международния център „Низами Гянджави“ - Росен Плевнелиев.

„Изразявам своята дълбока загриженост от възобновяването на бойните действия в Нагорно-Карабахския конфликт. Осъждам нападението на арменците над Азербайджан, това е провокация. Настойчиво призовавам всички въвлечени в конфликта страни, незабавно да се върнат към мирното урегулиране на Нагорно-Карабахския конфликт в съответствие с международниото право и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, въз основа на принципите на суверенитета, териториалната цялост и нерушимостта на държавните граници“, е казал той.

Припомняме, че на 27 септември 2020 г., около 06:00 часа сутринта, въоръжените сили на Армения осъществиха мащабни провокации, като подложиха на интензивен обстрел позициите на азербайджанската армия по цялата линия на фронта, както и населени пунктове на страната, разположени в прифронтовата зона, с използване на оръжие с голям калибър, минохвъргачки и артилерийски установки с голям калибър.

С цел да бъде пресечена бойната дейност на въоръжените сили на Армения и да се осигури безопасността на мирното население, командуването на азербайджанската армия взе решение да започне контранастъпателна операция на войските по целия фронт.

На Физули-Джебраилското направление са освободени селата Ашагъ Абдуррахманлъ, Гараханбейли, Гарвенд, Кенд Хорадиз, Юхаръ Абдулрахманлъ от Физулинския район, а също така селата Буюк Марджанлъ и Нюзгар в Джебраилския район. Освен това на направлението на Агдеринския район и Муровдаг са разгромени вражески постове, а важни височини са взети под азербайджански контрол.

Съгласно информацията на министерството на отбраната на Азербайджан, в резултат на военната операция на Въоръжените сили на Азербайджан на Геранбойското направление на фронта е освободен връх Муровдаг в планинската верига Муров.

Трябва също така да се отбележи, че конфликтът между двете южно кавказки страни, започва през 1988 година, поради териториалните претенции на Армения към Азербайджан. Нагорни Карабах и седем прилежащи към него района – около 20 процента от територията на Азербайджан, се намират под окупацията на арменските въоръжени сили.

През май 1994 година, страните постигнаха влизане в режим на прекратяване на огъня, като до ден днешен под егидата на Минската група на ОССЕ при съпредседателството на Русия, Франция и САЩ се водят все още неуспешни мирни преговори.

Приетите от Съвета за сигурност на ООН четири резолюции за освобождаването на окупирания Нагорни Карабах и прилежащите му територии и до ден днешен не се спазват от Армения.

Източник: https://www.trend.az/azerbaijan/karabakh/3306804.html