Марк Гътри, Главен търговски директор в „Азеркосмос“: „Нашето партньорство със „SatADSL“ демонстрира високото качество на обслужването, което „Азеркосмос“ предоставя на своите клиенти и партньори. Ние сме щастливи да сътрудничим със „SatADSL“ и вярваме, че това ще създаде нови възможности и проекти, които да бъдат взаимно изгодни през следващите години“.
„Азеркосмос“ – операторът на изкуствените спътници на Земята - Azespace-1 и на Azerspace-2, обяви новото си споразумение за партньорство с белгийският доставчик на спътникови услуги „SatADSL“.
Съгласно новото споразумение, „SatADSL“, благодарение на своята платформа за предоставяне на услуги с облачно базиране (Cloud-based Service Delivery Platform - C-SDP), ще осигурява достъпен и надежден интернет достъп, използвайки Средноазиатския лъч на спътника „Azerspace-1“.
Предлаганите от „SatADSL“ готови за използване интернет пакети ще станат лесно достъпни за потребителите в Средна Азия с помощта на „Azerspace-1“, но също така и за всичките 14 телепорта, които вече са свързани към C-SDP по целия свят.
В момента, „SatADSL“ доставя спътникова свързаност на пет континента, в това число и с Централна и Южна Америка, Европа, Близкия Изток, Африка и Средна Азия. Платформата на SatADSL се използва в повече от 45 държави по света.
„Нашето партньорство със „SatADSL“ демонстрира високото качество на обслужването, което „Азеркосмос“ предоставя на своите клиенти и партньори. Ние сме щастливи да сътрудничим със „SatADSL“ и вярваме, че това ще създаде нови възможности и проекти, които да бъдат взаимно изгодни през следващите години“ е казал Марк Гътри – Главен търговски директор (Chief Commercial Officer - CCO) в „Азеркосмос“.
Тиери Йелдж (Thierry Eltges), съосновател и главен изпълнителен директор (CEO) на „SatADSL“ е заявил:
„Този вълнуващ стратегически съюз, създава богатство от възможности за доставяне на услуги за подобрена свързаност в Източна Европа и Русия. Партньорството ни с „Азеркосмос“ ще донесе високо качество, надеждни услуги за IP достъп до части от континента, където надеждната свързаност е голямо предизвикателство“.
За „Азеркосмос“
„Азеркосмос“ е водещият сателитен оператор в Южен Кавказ. „Azerspace-1“ e телекомуникационен спътник на „Азеркосмос“, който осигурява високо надежден широколентов интернет и излъчва за клиенти в Европа, Африка, Близкия Изток, Кавказкия регион и Средна Азия. Спътникът беше изстрелян през февруари 2013 година и е снабден с 24 c-лентови транспондери и с 12 KU-лентови транспондери. Намира се на 46о Източна дължина.
През месец декември 2014 година, „Азеркосмос“ придоби правата да оперира и да комерсиализира спътника „Azersky“ спътник за оптическо наблюдение на Земята с висока разрешаваща способност (различава от Космоса обекти с размер до 1,5 метра). Така „Азеркосмос“ влезе в бизнеса по наблюдение на земната повърхност с търговска цел, включително и по предоставяне на Гео-Информационни услуги.
Плановете за стратегическо развитие на компанията, включват разширяване на териториалното покритие, както и на спектъра на спътниковите й услуги. По тази причина, през 2018 година, „Азеркосмос“ изстреля своя втори телекомуникационен спътник „Azerspace-2“ на геостационарна орбита на 45o Източна дължина.
За „SatADSL“
SatADSL (www.satadsl.net) е технологично агностичен, и операционно агностичен, облачно базиран доставчик на сателитни услуги, който проектира и предлага иновативни решения за сателитни мрежи на банки, микрофинанси, телевизионни оператори, неправителствени организации, правителства, доставчици на интернет услуги, телекомуникационни оператори и други компании в отдалечени райони или където наземната инфраструктура не е надеждна.
Основана през 2011 година, „SatADSL“ вече е инсталирала повече от 4000 VSAT мрежи в повече от 50 страни. Компанията се е специализирала в осигуряването на индивидуални решения, основаващи се на изискванията на клиента и гъвкави планове за услуги, които да отговарят на бюджета на клиента. „SatADSL“ е създател на иновационната платформа за предоставяне на услуги с облачно базиране (Cloud-based Service Delivery Platform - C-SDP), която работи като Platform-as-a-Service (PaaS) решение, даващо възможност на операторите да предоставят спътниково базирана свързаност, без да инвестират в допълнителна физическа инфраструктура.