„Тази възможност може да просъществува не много дълго“. В Европа стават фундаментални изменения в енергийните системи. Перспективите на търсенето на природен газ сега са неопределени. И възниква въпросът: необходими ли са на Европа нови източници на природен газ? Дълго време Туркменистан се смяташе за перспективен източник на газ за Европа, когато търсенето му нарастваше. А сега съществува риск, Туркменистан да изпусне тази възможност. Светът се мени и това, което преди 20 години е било сред ценните ресурси, може да загуби значението си през следващото десетилетие“, е казал Курт Донъли.
„Южният газов коридор“ по който азербайджанският газ се транспортира в Европа, може да помогне да се решат някои регионални и глобални енергийни проблеми.
Това е заявил заместник помощникът на държавния секретар на САЩ по енергийните ресурси – Курт Донъли, говорейки пред ежегодния V-ти Транскаспийски форум.
Според думите му, в течение на няколко десетилетия, нееднократно са се предприемали опити да се намери начин да се включи туркменският газ в „Южния газов коридор“ или по друг начин той да се изнася на европейските пазари.
„Тази възможност може да просъществува не много дълго“. В Европа стават фундаментални изменения в енергийните системи. Перспективите на търсенето на природен газ сега са неопределени. И възниква въпросът: необходими ли са на Европа нови източници на природен газ? Дълго време Туркменистан се смяташе за перспективен източник на газ за Европа, когато търсенето му нарастваше. А сега съществува риск, Туркменистан да изпусне тази възможност. Светът се мени и това, което преди 20 години е било сред ценните ресурси, може да загуби значението си през следващото десетилетие“, е добавил Курт Донъли.
Напомняме, че на 31 декември 2020 година започнаха доставките на азербайджански газ в Европа по Южния газов коридор.
За първи път в историята си, Азербайджан изнася свой природен газ на европейския пазар по тръбопроводи. След успешното свързване на TAP с италианската газоразпределителна мрежа на 15 ноември 2020 година, природен газ за търговски нужди беше доставен от Мелендуньо (Италия) по SNAM Rete Gas (SRG) и от Неа-Месимврия по DESFA в Гърция и България.
Получил пряк достъп до европейския пазар, Азербайджан, който е един от най-големите износители на природен газ в света, диверсифицира своите експортни възможности.