SIPRI: „Китай е в средата на значителна модернизация и разширяване на своя ядрен арсенал. Очаква се неговите ядрени запаси да продължат да нарастват през следващото десетилетие и някои прогнози предполагат, че ще разположи поне толкова междуконтинентални балистични ракети, колкото или Русия, или САЩ през този период. Въпреки това общият запас от ядрени бойни глави на Китай все още се очаква да остане по-малък от този на всяка от тези държави".
Запаси за които не е известно да има увеличение: САЩ, Франция, Обединеното кралство, Израел.
Публикувани днес, последните данни от Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) показват годишно увеличение на глобалния брой складирани ядрени бойни глави. Както показва инфографиката, Китай е в челните редици на тази възходяща тенденция, добавяйки около 60 оръжия към колекцията си от разположени или съхранявани ядрени оръжия между януари 2022 г. и януари 2023 г.
Както е допълнително поясняват от SIPRI, „Китай е в средата на значителна модернизация и разширяване на своя ядрен арсенал. Очаква се неговите ядрени запаси да продължат да нарастват през следващото десетилетие и някои прогнози предполагат, че ще разположи поне толкова междуконтинентални балистични ракети, колкото или Русия, или САЩ през този период. Въпреки това общият запас от ядрени бойни глави на Китай все още се очаква да остане по-малък от този на всяка от тези държави".
Въпреки нарастването на запасите на Китай, Русия и Съединените щати все още имат най-голямото количество ядрени бойни глави. Като своеобразен махмурлук от Студената война, двете страни имат общ арсенал от повече от 8000 бойни глави. Включвайки „пенсионираните“ и предназначени за демонтаж, цифрата нараства до над 11 000.
Източник: https://www.statista.com