Оповестени са сроковете за започване на търговската експлоатация на тръбопровода за транзит на азербайджански газ в България


2020_03_09_ICGB-line-pipe.jpg

Що се отнася до състоянието на изпълнението на проекта, по думите на изпълнителната директорка на проектната компания ICGB – Теодора Георгиева, първият склад за съхранение на секции от тръбопровода, а също така и лагерът за обслужването на трасето на българска територия при строителството на газопровода вече са готови. Строи се вторият склад за тръбни секции.

Снимка: Проектна компания ICGB

Очаква се, че търговската експлоатация на интеконектора Гърция – България (IGB), който ще доставя 1 милиард кубически метра газ годишно от Азербайджан в България, ще започне през второто тримесечие на 2021 година е казала пред Trend.az изпълнителната директорка на проектната компания ICGB – Теодора Георгиева.

Тя е отбелязала, че строителството на иинтерконектора започна на 28 октомври 2019 година и работите по строителството продължиха 18 месеца.

Що се отнася до състоянието на изпълнението на проекта, по думите на Георгиева, първият склад за съхранение на секции от тръбопровода, а също така и лагерът за обслужването на трасето на българска територия при строителството на газопровода вече са готови. Строи се вторият склад за тръбни секции.

„Подготовката на територията по маршрута на интерконектора в България продължава. До 26 февруари 2020 година около 1224 броя тръби с обща дължина 17682000 метра, доставени за българския участък на тръбопровода”, е казала изпълнителната директорка. Тя е отбелязала, че основните търгове и конкурси за обществени поръчки по проекта вече са завършени и договорите са подписани.

Интерконекторът IGB е газопровод, който ще позволи на България да получава азербайджански газ, в частност – добиваният от находището „Шах Дениз-2”. IGB ще бъде свързан с TAP, по който на европейските пазари ще се доставя природен газ от втория стадий на експлоатация на находището „Шах Дениз”.

През първия етап, пропускателната способност на газопровода ще бъде три милиарда кубически метра газ, като 2,7 милиарда кубически метра от тях ще бъдат насочени към дългосрочните пазари, а останалият дял с обем 0,3 милиарда кубически метра – към краткосрочните пазари.

През втория етап, в зависимост от развитието на пазара, пропускателната способност на тръбопровода може да бъде увеличена до 5,3 милиарда кубически метра природен газ, с помощта на допълнителна компресорна станция. От тях 4,5 милиарда кубически метра газ ще бъдат насочени към дългосрочните пазари, а 0,5 милиарда кубически метра газ – към краткосрочните пазари.

Източник: https://www.trend.az/business/energy/3204045.html