IGB получи Разрешение за експлоатация на територията на Гърция

IGB получи Разрешение за експлоатация на територията на Гърция

Автор
ДИАНА ЗАЙКОВА

„Бихме искали да благодарим на всички страни, които допринесоха за успешното строителство на интерконектора и лицензирането му. Вече имаме всичко необходимо за стартиране на търговска дейност в първия ден на новия отоплителен сезон – 1 октомври,“ казаха изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Георгиос Сатлас.

Снимка: Action Global Communications Bulgaria

Интерконекторът с Гърция вече има издадено Разрешение за експлоатация на територията на южната ни съседка, което позволява търговската експлоатация на газопровода да започне на 1 октомври 2022 г.

Това е последната административна стъпка, необходима за легалното въвеждане на интерконектора в експлоатация на територията на Гърция. По-рано днес българската страна издаде еквивалентен документ, който позволява експлоатация на съоръжението и на българска територия.

Подготовката за изпълнение на предварителните условия за издаване на разрешително за експлоатация на газопровода стартира по-рано тази година през месец януари. Процедурата в Гърция  включва редица срещи с властите, независими инспекции на трети страни, координация с изпълнителя на строителните дейности, Трансадриатическия газоповод (TAP), гръцкия национален оператор DESFA и подготовката и предоставянето на цялата необходима документация на проекта.

Изпълнителните директори на ICGB Теодора Георгиева и Георгиос Сатлас подчертаха значението на IGB за Гърция, България и за другите страни в региона. Двамата изтъкнаха, че газопроводът IGB е изцяло нов маршрут за надеждни доставки на природен газ, което ще осигури диверсификация на източниците на газ и ще повиши конкуренцията на пазара.

„Бихме искали да благодарим на всички страни, които допринесоха за успешното строителство на интерконектора и лицензирането му. Вече имаме всичко необходимо за стартиране на търговска дейност в първия ден на новия отоплителен сезон – 1 октомври,“ казаха Георгиева и Сатлас.

IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на газовите доставки и за осигуряване на диверсификация на източниците на природен газ за България и региона на Югоизточна Европа. Проектът свързва България с Южния газов коридор и ще позволи осъществяването на сигурни доставки от разнообразни източници до редица страни в Югоизточна и Централна Европа, включително до Молдова и Украйна.

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ ЕАД (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката компания DEPA International Projects (50%) и италианската енергийна група Edison S.p.A (50%).

В съответствие с устава си, „АЙ СИ ДЖИ БИ” АД следва да бъде собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.

Газопроводът IGB е проектиран за свързване с гръцката национална газопреносна система (DESFA S.A.) и с Трансадриатическия газопровод (TAP AG) в района на гр. Комотини (Гърция), и с българската газопреносна система (Булгартрансгаз ЕАД) в района на гр. Стара Загора. Общата дължина на газопровода е 182 км, диаметърът на тръбата - 32’’ - и проектен капацитет до 3 млрд.м3/год. в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към използване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд.м3/год. с допълнително изграждане на компресорна станция.

Източник: Диана Зайкова, 0885/074 422, 0885/614 131, Росица Донкова +359 (02) 9803018, +359 888 343 661