Иранският президент Ебраим Раиси със своя колега Даниел Ортега по време на посещението си в Никарагуа.
В първия ден от посещението си в Никарагуа иранският президент Ебраим Раиси отбеляза, че отношенията между двете страни не са „обичайни или традиционни“, а „напълно стратегически“. Той подчерта, че и двете страни са се „борили и са победили империалистите“, които „твърдят, че уважават демокрацията“.
Иранският лидер каза: „Тези на Запад и в Съединените щати, които се преструват на демократични и твърдят, че уважават демокрацията, действат по обратния начин; те не уважават нито държави, нито правителства, които са избрани от народния вот на техните народи.” Той подчерта, че „световният империализъм“ лъже за своите претенции за демокрация и права на човека.
„Съединените щати искаха да парализират нашия [ирански] народ чрез заплахи и санкции, но нашият народ не беше парализиран и превърна заплахите и санкциите във възможности“, каза Раиси.
„Днес иранската нация е напреднала нация, въпреки санкциите на врага, и това доказва, че ако един народ има силна воля, няма начин дяволските сили да го спрат“, добави той.
Раиси пристигна в Никарагуа във вторник следобед, 13 юни, по средата на латиноамериканска обиколка, която включва също Венецуела и Куба. Посещението на високо ниво също има за цел укрепване на отношенията с тези „приятелски страни“ в областта на икономически, политически и научни въпроси.
Иранският президент пристигна придружен от съпругата си доктор Джамиле Аламолхода и голяма делегация от официални лица. Те бяха приети на международното летище Аугусто С. Сандино от министъра на външните работи Денис Монкада; ковчежникът на Сандинисткия фронт Франсиско Лопес; и президентът на Електропреносната компания на Никарагуа (ENATREL), Салвадор Мансел.
Ортега съживява проваления междуокеански канал
Раиси беше почетен от никарагуанския диктатор Даниел Ортега на Площада на неприсъединяването „Омар Торихос“ („Omar Torrijos Non-Aligned Plaza“), където последният злословеше срещу Европа, Съединените щати и съживи проваления проект за Междуокеанския канал през Никарагуа.
Според Ортега „европейските империи“ са били „великите експлоататори на народите“ и че тази практика „не е изчезнала, защото е в самата същност на империите“. Въпреки това „те искат да дават уроци по човешки права, уроци по демокрация, те искат да дават уроци на нашите народи“. Той постави под съмнение това само часове след като Европейският парламент обсъди за осми път от 2018 г. социално-политическата криза в Никарагуа.
Никарагуанският диктатор също каза на иранския си колега, че Съединените щати „се нахвърлиха жестоко срещу Никарагуа“, защото искат да контролират маршрута на междуокеанския канал и обвиниха американската нация за провала на мегапроекта.
„Какво искат те? Контрол. Така че никоя друга държава или Никарагуа да не може да разработи този канал. Те направиха Панамския канал, но Панама, въпреки разширението на канала, се нуждае от друг път. Поради това, когато работим за развитието на междуокеанския канал, идва кампанията на вражеските сили на революцията, правителството на САЩ започва своята офанзива, за да се опита да попречи на този проект да продължи напред“, каза Ортега.
Той добави, че Съединените щати знаят, „че е необходим нов канал“ и това е елементът, превърнал САЩ в „яростен враг“ на Никарагуа.
Визитата на иранския президент в Никарагуа продължава тази сряда, 14 юни, с посещение в Националното събрание и поредица от лични срещи, за да продължи обиколката си след, като се отправи за Куба.
Президентът Раиси, бивш шеф на иранското правосъдие, започна латиноамериканската си обиколка миналата неделя, когато напусна Техеран. Това е първото му пътуване до региона, откакто встъпи в длъжност през август 2021 година. Досега той се съсредоточаваше върху посещения в региона за укрепване на отношенията със съседите на Иран.
Неизпълнените обещания на Иран към Никарагуа
Икономистът Енрике Саенц припомня, че откакто Ортега се върна на власт през 2007 г., Иран създаде „традицията“ да подписва споразумения и да дава обещания на Никарагуа, които никога не се материализират.
„Изминаха шестнадесет години, а в търговските сметки на Никарагуа Иран дори не се появява. Това са несъществуващи търговски връзки“, каза той в своята платформа за анализ „Vamos al Punto“.
Саенц припомня, че бившият ирански президент Махмуд Ахмадинеджад е посетил Никарагуа, когато Ортега току-що беше поел властта през януари 2007 г., и се върна още веднъж през 2012 година.
„Няколко мисии се състояха междувременно и след това и оставиха цяла пътека от споразумения, меморандуми за разбирателство и обещания“, подчерта той.
Икономистът подчертава, че сред подписаните споразумения с Иран са изграждането на четири язовира с водноелектрически централи, 10 000 ниско бюзжетни жилищни единици, пет млекоцентрали, два допълнителни дока в Коринто на стойност 36 милиона долара, циментови фабрики, системи за напояване и за водоснабдяване с питейна вода и доставката на четири хиляди трактора. Нищо от това не е изпълнено.
Иран също обеща съвместно финансиране с Венецуела за изграждането на дълбоководно пристанище [в Лкгвбврцв] на брега на Карибско море, което също не е изпълнено.
По същия начин аржентинският учен Хектор Шамис посочва в статията си „Иран в Куба, Никарагуа и Венецуела“, че „особеността“ на това турне на президента Раиси в Латинска Америка е, че това е държавно посещение в страни, с които Иран едва ли търгува сериозно.
„Всъщност, според международните финансови организации, никоя от споменатите държави не фигурира сред двайсетте най-важни търговски партньори [на Иран]. Латинска Америка представлява около 2% от общата търговия на тази страна“, подчертава той.
Връзките на Иран с диктатурите в Никарагуа, Венецуела и Куба се основават на съвместното им противопоставяне на Съединените щати.
Ортега е един от основните съюзници на Иран в Латинска Америка и подкрепи ядрената програма на Иран, като призова Израел да се „разоръжи“, за да избегне военен конфликт.
През февруари 2023 г. правителствата на двете страни подписаха меморандум за сътрудничество и обществени консултации в Манагуа, по време на посещението на иранския външен министър Хосейн Амир Абдолахиян в Никарагуа.
„Това пътуване задълбочава присъствието на Иран в Западното полукълбо и с това увеличава риска и уязвимостта на Латинска Америка“, посочва Шамис.
Потисници на политически затворници
Раиси стана президент на Иран на 19 юни 2021 г. На този ден „Amnesty International“ (AI) го изтъкна като ръководител на нарастващи репресии, насочени срещу мирни дисиденти, защитници на правата на човека и малцинствени групи. „Amnesty“ призова той да бъде разследван за „престъпления срещу човечеството“, визирайки убийства, насилствено изчезване и изтезания, но също така постави под въпрос ролята му като ръководител на правосъдието.
„AI“ също така отбеляза, че идването на Раиси на власт в Иран е напомняне за царуването на безнаказаността, което преобладава там. Например организацията документира през 2018 г., че Раиси е бил член на „комисията за смъртта“, която е отговорна за насилствените изчезвания и екзекуциите на хиляди политически дисиденти през 1988 г. в затворите Евин и Гохардащ, разположени близо до Техеран.
По време на администрацията на Раиси, ултраконсервативен духовник, санкциониран от Съединените щати, са екзекутирани най-малко 580 политически затворници, според Организацията на обединените нации (ООН).
Подобно на своя гост, Ортега е посочен от ООН за извършване на престъпления срещу човечеството. През 2018 г. той нареди бруталното потушаване на масовите протести, като това причини 355 убийства, потвърдени от Междуамериканската комисия по правата на човека (IACHR).
Нарушенията на човешките права на никарагуанците продължават систематично през последните пет години. Режимът наложи де факто полицейска държава през септември 2018 години, повече от хиляда души са смятани за политически затворници, десетки хиляди бяха принудени да заминат в изгнание и повече от 300 души бяха лишени от своето никарагуанско гражданство.
Източник: Тази статия е публикувана първоначално на испански в „Confidential“ и преведена от „Havana Times“, https://confidencial.digital/english/iranian-president-visits-daniel-ortega-in-nicaragua