ТЕОДОР ДЕЧЕВ

Теодор Дечев: Азербайджан се превърна в първостепенен доставчик на природен газ и в един от стълбовете на енергийната сигурност в България

Автор
Камил Махмудов

Интервю с д-р Теодор Дечев, доцент във Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ) в град Пловдив, ръководител на Лабораторията по проблемите на Черноморския и Каспийския регион.

Как оценявате нивото на азербайджанско-българските отношения?

Представяне на книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“ в предаването „Алтернативата“ с водещ Калин Манолов на 29.09.2023 г.

Автор
BLACKSEA-CASPIA

Книгата „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“ беше представена в предаването „Алтернативата“ с водещ Калин Манолов на 29.09.2023 г.

В предаването участваха:

Журналистът Христо Пеев за Първия международен събор на приятелите на Русия – „Докога ще толерираме русофилски сборища?“

Историкът доц. д-р Стефан Дечев за новата гражданска инициатива – „Съединението – национален празник!“

Русия спря зърнената сделка заради износа на амоняк и за да свие приходите на Украйна. Доц. Теодор Дечев, ръководител на „Blacksea-Caspia“, Лаборатория по проблемите на Черноморския и Каспийския регион при ВУСИ в „Светът е бизнес“, 20.07.2023

Автор
Зорница Крушарска

Най-големите купувачи на жито от Украйна са предимно сред т.нар. приятели и съюзници на Русия – Китай, Турция, Египет и тук възниква въпросът защо Путин постъпва така зле, оттегляйки се от зърнената сделка. Очевидно той има два мотива. Единият е, че руснаците предполагат, че приходите на Украйна от износа на зърно се отразяват зле на състоянието на фронта. Вторият е, че Русия се оплаква, че е била ощетена, защото не може да изнася амоняк, както бе договорено в зърнената сделка.

Доц. Теодор Дечев: Постоталитарните и постсъветски държави са орисани да имат сходна съдба. Той представи книгата си „България и Украйна – цивилизационни разломи и политически успоредици“ пред БНР

Автор
Диана Янкулова

Посттоталитарните и постсъветските държави са орисани да имат сходна съдба по някои основни показатели. Тези събития обаче са разместени във времето. Примерно, в България реформаторският мандат на правителството на Иван Костов беше от 1997 до 2001 г., докато в Украйна президентът Петро Порошенко беше избран непосредствено след анексията на Крим през 2014 година“.

Теодор Дечев: Има пет причини, поради които Азербайджан е ценен за Европа

Автор
Николета Рилска

В Азербайджан режимът се либерализира пропорционално на количествата газ, които трябва да пътуват за Европа – има очевидна корелация и тя е положителна. Страната е ценна за Европа по пет причини. Това са:

- природният газ;

- огромният потенциал на Азербайджан да произвежда зелена енергия, която да се внася в Европа – Азербайджан има възможността да произвежда вятърна енергия денонощно;

Руският газ може физически да се върне в Европа, без заплащането да отива в Русия

Автор
ГАЛИНА МАРИНОВА

Доц. Теодор Дечев, Висше училище по сигурност и икономика, ръководител на “Blacksea Caspia” в „Светът е бизнес“, 04.01.2023

Ще има толкова срещи в „Рамщайн формат”, колкото месеца трае войната

Автор
ТЕОДОР ДЕЧЕВ

Този разговор беше качен от екипа на предаването „Дискусионно студио” на телевизия СКАТ със заглавието:

„НАТО умишлено забавя доставките на оръжие за Украйна. Дали? Защо Шолц и Макрон говорят с Путин?”

Какво съм казал по въпроса е най-лесно да се види като се изгледа предаването, но тук бих искал да подчертая няколко неща:

Войната срещу паметта на Карекин Нъждех е в разгара си

Автор
ВЕСТНИК „ВАХАН”

Някой си Теодор Дечев в някакъв си сайт тези дни публикува писание под заглавие "Паметникът на Гарегин Нжде като тест за Никол Пашинян". В него той чинно повтаря азерските клевети срещу арменския национален герой Карекин Нъждех.

Subscribe to ТЕОДОР ДЕЧЕВ