Казахстанската космическа система за дистанционно сондиране на Земята работи вече седем години

Казахстанската космическа система за дистанционно сондиране на Земята работи вече седем години

Автор
САРА КАБИКЪЗЪ

Айдар Шакирович Куатбаев, директор на департамента на космическата система за дистанционно сондиране на Земята (ДСЗ) на акционерното дружество „НК „Қазақстан Ғарыш Сапары“: Минаха седем години откакто спътникът „KazEOSat-1“ работи на орбита, но и до сега той е един от най-добрите. Неговите отличителни качества включват елементи на изкуствен интелект и надеждност, наличие на бордов компютър, който сам анализира ситуациите и критични моменти е способен да вземе автономно решение. Уверен съм, че спътникът ще поработи още не една година.

Снимка: НК „Қазақстан Ғарыш Сапары“

Казахстанският спътник за дистанционно сондиране на Земята (ДСЗ) „KazEOSat-1“, изстрелян точно преди 7 години, е направил първата си снимка над територията на столицата на страната, съобщава Международната информационна агенция „Казинформ“.

Напомняме, че изстрелването на първия казахстански спътник за дистанционно сондиране на Земята (ДСЗ) от космодрума Куру във Френска Гвиана стана на 30 април 2014 година с помощта на европейската ракета – носител „Вега“. Космическият апарат с висока пространствена разделителна способност от един метър беше създаден от френската компания „Airbus Defense and Space“ (бившата „EADS Astrium“) по поръчка на „Казкосмос“. Работата над спътника продължи четири години.

За Казахстан, който за първи път придобиваше своя спътникова система за дистанционно сондиране на Земята (ДСЗ), това беше ключов момент. На космодрума Куру се намираше казахстанска делегация, начело с председателя на Националната космическа агенция на Република Казахстан, а кореспондентката на МИА „Казинформ“ водеше пряк репортаж от космическия център във Френска Гвиана.

Стартът, който беше насрочен за 29 април 2014 година, беше отложен за едно денонощие, поради неблагоприятни метеорологични условия. Но след това, стартът беше извършен и всичко премина точно по план. С пряко предаване, от Южна Америка, изстрелването на „KazEOSat-1“ беше наблюдавано и в столицата на Казахстан.

„Минаха седем години откакто спътникът „KazEOSat-1“ работи на орбита, но и до сега той е един от най-добрите. Неговите отличителни качества включват елементи на изкуствен интелект и надеждност, наличие на бордов компютър, който сам анализира ситуациите и критични моменти е способен да вземе автономно решение. Уверен съм, че спътникът ще поработи още не една година“, казва Айдар Шакирович Куатбаев, директор на департамента на космическата система за дистанционно сондиране на Земята (ДСЗ) на акционерното дружество „НК „Қазақстан Ғарыш Сапары“.

Айдар Куатбаев ръководи този проект от първия му ден.

„Спътникът „KazEOSat-1“, се движи по така наречената слънчево – синхронна орбита – космическият апарат лети от единия полюс на планетата към другия. Зоната на радиовидимост на спътника се разпростира на огромна територия от континента Азия – от полуостров Таймир, почти до Северна Индия.

Общо взето, спътникът прави повече от 14 обиколки около Земята за денонощие. Всеки ден се провеждат по три дневни и три нощни сеанса, когато спътникът се намира в зоната на радиовидимост. През това време, на спътника се предава пакет от програмни команди, а също така се изтегля натрупаната от апарата информация.

Целта на упражнението е снимката. Нашите инженери планират заснемането, след което получават и обработват данните от дистанционното сондиране на Земята“ е обяснил директорът на департамента на космическата система за дистанционно космическо сондиране.

Днес, Казахстан вече притежава космическата система за дистанционно сондиране на Земята (ДСЗ), включваща два изкуствени спътника – сателитът с висока пространствена разделителна способност „KazEOSat-1“ и втори сателит със средна пространствена разделителна способност „KazEOSat-2“, както и с наземен комплекс за управление и център за обработка на снимковия материал, разположени на територията на Националния космически център в столицата Нур-Султан (бившата Астана).

От момента на осъществяване на първото космическо заснимане, направено през първите майски дни на 2014 година, казахстанската система за дистанционно сондиране на Земята, чиято експлоатация продължават да извършват специалистите от акционерното дружество „НК „Қазақстан Ғарыш Сапары“, е осигурила на държавните институции на страната стоци хиляди снимки от Космоса, осъществила е космическо наблюдение на десетки милиони квадратни километри казахстанска територия. От 1 януари 2021 година, въз основа на разпореждане на президента на Казахстан, космическото наблюдение се прилага върху цялата територия на републиката.

Източник: https://www.inform.kz/ru/pervyy-snimok-iz-kosmosa-kazahstanskogo-sputni…