“Axpo” продаде своя дял в TAP
“Axpo” продаде своя дял в Трансадриатическия газопровод (TAP) на компаниите Fluxys и Enagás, съобщиха от компанията.
“Axpo” продаде своя дял в Трансадриатическия газопровод (TAP) на компаниите Fluxys и Enagás, съобщиха от компанията.
В условията на глобална икономическа нестабилност, ролята на Азербайджан за смекчаването на последствията от енергийната криза осезателно нараства. Дотолкова, доколкото Азербайджан и ЕС се договориха за удвояване на доставките на азербайджански газ до 2027 година, очаква се, че износът на природен газ от страната в Европа ще възлезе на 20 милиарда кубически метра годишно, като междувременно през тази година се планира да се доставят не по-малко от 11,6 милиарда кубически метра.
4.875 млн. мегават часа са пренесени по газовия интерконектор Гърция-България за периода 1 октомври – 31 декември 2022 г. През декември, само месеци след въвеждането на газопровода в търговска експлоатация, капацитетът на IGB достига резервиране над 94%. Към края на 2022 г. има регистрирани 11 ползватели на интерконектора.
Трансадриатическият газопровод (TAP) спаси Италия от деиндустриализация.
Това е заявил съ-ръководителят на Института за международни политически изследвания (ISPI) Матео Вила.
„За Италия 2022 година беше важна от гледна точка на диверсификацията на доставките на природен газ. Ние имаме TAP, той ни спаси през 2021 година. Стремим се към по-дългосрочно сътрудничество с такива доставчици като Алжир и Азербайджан“ е заявил ръководителят на ISPI.
От момента на пускането в експлоатация на Трансадриатическия газопровод (TAP), повече от 19,4 милиарда кубически метра азербайджански газ беше транспортиран в Европа.
Както съобщава информационната агенция Tend.az, министърът на енергетиката на Азербайджан – Парвиз Шахбазов е съобщил за това в Twitter профила си.
(https://mobile.twitter.com/ParvizShahbazov/status/1609105913272483841 )
Над 1 млрд. kWh са пренесени по междусистемната газова връзка Гърция-България в първия месец на търговска експлоатация на газопровода. Общото количество природен газ за периода 1 октомври – 1 ноември 2022 г. възлиза на 1 105 908 000 kWh или 95 000 000 кубични метра.
Независимият преносен оператор ICGB усвои и последния транш от дългосрочния заем по линия на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за реализация на междусистемната газова връзка Гърция-България.
Независимият преносен оператор ICGB, който експлоатира търговски интерконектора Гърция-България, сключи договор за пренос на природен газ с американската компания „Linden Energy“ LLC. Споразумението е за период от 20 години.
„Linden Energy“ LLC е базирана в САЩ компания със стратегически интереси на регионалния пазар на природен газ. Компанията наскоро финализира дялово участие в един от най-големите доставчици на природен газ за България („Овергаз“) и обяви плановете си за изграждане на съоръжение за регазификация в Албания.
Над 303 000 000 kWh са пренесени по интерконектора Гърция-България в първите дни на търговска експлоатация на съоръжението. Количествата се равняват на повече от 303 GWh, считано от 1-ви октомври до 9-ти октомври включително.
Преносният оператор ICGB ще предложи месечен входен и изходен капацитет за ноември на 17.10.2022. Търговете ще се проведат на две водещи европейските платформи - PRISMA и RBP.
Председателят на ЕК и редица държавни глави приветстваха приемането на първите количества природен газ по IGB по време на официално събитие в София.
Междусистемната газова връзка Гърция-България започна търговска експлоатация в 7:00 ч. на 1-ви октомври. Въвеждането на ключовия газопровод в експлоатация съвпадна с първия ден на новата газова година и на отоплителния сезон.