Да се получи разрешение за работа на чужденец – това е огромен проблем и камара контрольори, включително и Службата за безопасност на Украйна (СБУ). Какво остава – да рискуваш, да не сключваш трудов договор и да плащаш в плик? Благодарим, но не ... И как ще наредите на производствениците да заместват оттичащите се трудови ресурси?
Ще продължа по темата, огласена от Министерския съвет – ръст на икономиката с 40 % за пет години и създаване на още милино работни места. Това е реално, но само ако методично, стъпка по стъпка се прави нещо за подобряване на условията за правене на бизнес и на инвестиционния климат. И не само глобални рефрми, но и крайно необходими прости изменения, които не предизвикват особени спорове и могат да бъдат приети бързо и решително. Как да преминем от общи приказки към конкретни неща?
Свет към Министерския съвет № 2. „Текстил-Контакт” вече отдавна се е сблъскал с малко познатия на публиката проблем за настаняването на работа на чуждестранните работници в Украйна.
В много отрасли, в това число и в нашия, текстилния има кадрови дефицит. Него винаги го е имало, а през последните години – с миграцията на трудовите ресурси стана още по-сложно. Допълнителен проблем е, че текстилните специалисти отдавна не ги обучават нито във вузовете, нито в училищата. Налага се или да обучаваме новопостъпилите направо в производството или да каним текстилци от Узбекистан.
Но уви, преди две години, Министерският съвет е приел постановление, че минималната заплата за чужденците трябва да бъде не по-малка от десет минимални заплати, тоест 35 хиляди гривни. Това е при при положение, че те са готови да работят и за по-малко пари, а ние не сме в състояние да плащаме толкова. При това, още приблизително 17 хиляди гривни трябва да се платят под формата на данъци върху заплатата.
Освен това, да се получи разрешение за работа на чужденец – това е огромен проблем и камара контрольори, включително и Службата за безопасност на Украйна (СБУ). Какво остава – да рискуваш, да не сключваш трудов договор и да плащаш в плик? Благодарим, но не ... И как ще наредите на производствениците да заместват оттичащите се трудови ресурси?
Аз вече съм огласявал този проблем. Но ще се повторя, че не виждам смисъл в тази норма и предлагам да бъде премахната, колкото се може по-скоро! Още повече, че тя се отнася не само за тестилния отрасъл.
Източник: Александр Соколовский / Facebook. Основател и ръководител на групата компании „Текстил-Контакт”.