Президентът Илхам Алиев: „Ако бяха взети своевременни мерки за затваряне на руското въздушно пространство в района на Грозни, ако бяха спазени всички правила на наземните служби, както и на координацията между въоръжените сили на Руската федерация и гражданските служби, тази трагедия нямаше да стане.
Засега не искам да разкривам всички материали по наказателното дело, първоначалното разследване и резултатите от него ми бяха докладвани, но мога да кажа с увереност, че вината за това, че азербайджански граждани загинаха в тази катастрофа, пада върху представителите на Руската федерация. И ние искаме справедливост, искаме наказание за виновните, искаме пълна прозрачност и човешко поведение“.
Вината за смъртта на азербайджански граждани при самолетната катастрофа е на представителите на Руската федерация.
Това е казал президентът Илхам Алиев на среща с членове на семействата на загиналия при катастрофата екипаж и оцелелите стюардеси.
Президентът Илхам Алиев е казал:
„На 25 декември пътнически самолет на AZAL, летящ от Баку до Грозни, загуби контрол в резултат на външен удар близо до град Грозни, повреди се и на практика стана неуправляем. Благодарение на професионализма, героизма и самоотвержеността на пилотите самолетът успя да извърши аварийно кацане в град Актау.
Азербайджанската държава даде висока оценка на действията на пилотите и всички членове на екипажа. С моя заповед, след церемонията по сбогуването с членовете на екипажа, трима от тях – двама пилоти и стюардеса бяха удостоени със званието „Национален герой“, а две стюардеси бяха наградени с орден „Рашадат“ I степен. Ако не беше професионализмът и героизмът на пилотите, нямаше да има оцелели в тази катастрофа.
Както знаете, беше създадена Държавна комисия и тя работи. В същото време, азербайджанската прокуратура образува наказателно дело. Предварителното разследване по наказателното дело за пореден път потвърждава изложената от мен версия. Ние имахме предварителна информация за това още на 29 декември и в интервю за азербайджанската телевизия след прощалната церемония аз предадох на азербайджанския народ както моето мнение, така и информацията, предоставена ни от следствието. Казах, че азербайджанската общественост ще бъде редовно информирана за хода на разследването.
Работни групи от прокуратурата са изпратени в градовете Грозни и Актау, където са извършили оперативна работа. Пак казвам, има предварителни данни. Естествено, след приключване на разследването ние ще предоставим на азербайджанската общественост пълна информация.
Искам обаче още веднъж да обърна внимание на един момент, който споменах на 29 декември: в град Грозни операция „Килим“, тоест операцията за затваряне на въздушното пространство, беше обявена след като самолетът беше обстрелван от земята. Това още веднъж показва, че тук има много сериозни проблеми, които представляват престъпление.
Обикновено, когато възникне опасност във въздушното пространство на дадена страна, то веднага се затваря. Това важи за всички страни и има различни имена. В Русия това се нарича операция "Килим". Ако е имало заплаха за руското въздушно пространство, капитанът на самолета е трябвало незабавно да бъде информиран за това. Въздушното пространство трябваше да бъде затворено незабавно и самолетът трябваше да се върне обратно.
Трябва също така да отбележа, че около 10 дни преди самолетната катастрофа се случи аналогичен инцидент близо до град Грозни. Самолет, собственост на AZAL, се върна от половината път. Защо този път екипажът на самолета не е бил предупреден? Разбира се, това ще покаже разследването.
Пак искам да кажа, че информацията, с която разполагаме, е истина. Опитите на руските държавни агенции да потулят този инцидент и да настояват за абсурдни версии предизвикват у нас и учудване и съжаление и справедливо възмущение. Загинаха невинни хора.
Повтарям, благодарение на героизма на пилотите и членовете на екипажа, около 30 души оцеляха при тази катастрофа, неколцина от които бяха тежко ранени. Трябва също да отбележа, че по-голямата част от загиналите в катастрофата са граждани на Азербайджан. В същото време загинаха граждани на Русия и Казахстан, а граждани на Киргизстан бяха ранени.
Говорих за героизма на членовете на екипажа по време на церемонията за сбогуване. Искам да кажа отново, това е наистина голяма отдаденост. Казах, че най-вероятно пилотите са знаели, че няма да преживеят тази катастрофа. Те бяха опитни пилоти и благодарение на техния професионализъм успяха по някакъв начин да докарат самолета, който беше в неуправляемо състояние, до местоназначението му и да го приземят, независимо че това беше аварийно кацане.
Хладнокръвие демонстрира и останалата част от екипажа - стюардесите. Те показаха голяма смелост, за да предотвратят хаоса в самолета. Те също са виждали и са знаели какво ги очаква. Вероятно дори не са се надявали, че ще успеят да излязат невредими от тази ситуация. Сдържаността, хладнокръвието и смелостта в такава ситуация, разбира се, за пореден път демонстрират техните високи качества. Особено като се има предвид, че две от стюардесите са жени.
Започна процесът на отваряне на черните кутии. По наше настояване този процес се извършва в Бразилия. Казах това в телевизионно интервю на 29 декември - че ние, въпреки всички предложения и настоявания, категорично се противопоставихме на отварянето на черните кутии от Междудържавния авиационен комитет. Защото тук може да се постави под въпрос обективността. От правна гледна точка тук може да има конфликт на интереси.
Затова с участието на представители от Азербайджан, Казахстан и Русия в Бразилия е започнал анализ на черните кутии, като информация за това вероятно ще бъде предоставена в близко бъдеще. Естествено, всички въпроси, които все още не са получили отговор, ще получат отговор. Ясно е като бял ден, че самолетът е бил доведен до неуправляемо състояние със средства за радиоелектронна борба.
Очевидно е и това, че самолетът е повреден в резултат на огън от земята. Но защо самолетът беше изпратен в Актау? Все още нямаме информация за това. Дали това е било решението на местните ръководители на полетите или пилотите са разбрали, че системите за радиоелектронна борба в руското въздушно пространство вече няма да им позволят да кацнат, и сами са направили този избор? Все още нямаме информация за това. Естествено след отваряне на черните кутии цялата тази информация ще се появи.
Имайки предвид действията на членовете на екипажа, бих искал още веднъж да отбележа, че азербайджанската държава ги награди с високи награди.
Искам още веднъж да изкажа съболезнования на семействата на членовете на екипажа, както и на семействата на всички загинали в самолетната катастрофа. Благодарение на професионализма и безстрашието на екипажа и на техния героизъм, те успяха да спасят около 30 души.
Сигурно и вие следите как тази трагична новина се отразява в световната преса. В допълнение към всичко останало, буквално всички експерти отбелязват професионализма и героизма на пилотите, както и високите качества на всички останали членове на екипажа. Защото в подобна ситуация да се извърши аварийно кацане и да се докара до брега самолет, който е практически неуправляем в резултат на външното въздействие въру него, станало в руското въздушно пространство, изисква както професионализъм, така и героизъм.
Никой не се е объркал, въпреки че, както вече казах, членовете на екипажа са разбирали, че практически нямат шанс за оцеляване. Пилотите вероятно са били сигурни, че това е последният им полет, но въпреки това са направили всичко, за да спасят хората. Точно в това е героизмът. Ако има критерии за героизъм и саможертва, то стореното от летците трябва да се нарече така.
Азербайджанската държава винаги е оценявала по достойнство дейността и героизма на своите синове и дъщери, като и този път героизмът на екипажа беше оценен подобаващо. Тримата загинали членове на екипажа са удостоени посмъртно с високото звание „Национален герой“, а двамата оцелели членове на екипажа също са удостоени с високо държавно отличие.
Може да е мъничка утеха за семействата, които са загубили своите близки, но такова е отношението на азербайджанската държава към своите граждани. Всеки починал е скъп не само за своите близки, за неговото или за нейното семейство, но и за азербайджанската държава.
И това, как оперативно реагирахме на това, как принципно се държахме в тази ситуация, още веднъж показва, че животът на всеки гражданин на Азербайджан е безценен за нас и ние ще искаме справедливост и наказание за виновните, които са довели до това граждани на Азербайджан да загинат в тази катастрофа.
Ако бяха взети своевременни мерки за затваряне на руското въздушно пространство в района на Грозни, ако бяха спазени всички правила на наземните служби, както и на координацията между въоръжените сили на Руската федерация и гражданските служби, тази трагедия нямаше да стане.
Засега не искам да разкривам всички материали по наказателното дело, първоначалното разследване и резултатите от него ми бяха докладвани, но мога да кажа с увереност, че вината за това, че азербайджански граждани загинаха в тази катастрофа, пада върху представителите на Руската федерация. И ние искаме справедливост, искаме наказание за виновните, искаме пълна прозрачност и човешко поведение.
Фактът, че черните кутии бяха изпратени в Бразилия, също показва, че изискваме обективност. Вече говорих за това след церемонията за сбогуване с екипажа: ако още в първите минути или часове бяхме видели опит от страна на официалните кръгове на Руската федерация да разследват обективно тази трагедия, най-вероятно щяхме да се съгласим, декодирането на черните кутии да бъде извършено от Междудържавния авиационен комитет. Ние си сътрудничихме с тази структура десетилетия наред и си сътрудничехме активно. И тази структура по същество се занимаваше с разследването на авиационни катастрофи на територията на бившия СССР.
Но когато видяхме опит да се потули този въпрос, да се хвърли вината върху някакви птици или върху взрив на газова бутилка, естествено, аз и азербайджанската общественост имахме доста сериозни съмнения спрямо обективността на разследването на тази структура. Сега, когато тече декодирането на черните кутии, аз съм сигурен, че в близко бъдеще ще научим предварителните резултати и всичко ще си дойде на мястото и ще стане известна цялата картина на станалата трагедия. И това, разбира се, ще бъде важен момент в работата по пълното разследване на тази трагедия и наказването на виновните за нея.
Поканих членовете на семействата на загиналите, както и членовете на екипажа, лично да Ви връча тези високи награди, още веднъж да Ви изкажа съболезнования и да заявя, че азербайджанската държава винаги ще бъде с вас. И искам да се обърна към Вас и да ви помоля във всяка житейска ситуация да знаете, че зад вас стои силна азербайджанска държава.
Министерството на цифровото развитие и транспорта, както и „Азербайджан Хава Йолларъ“ (Азербайджанските авиолинии), са инструктирани да бъдат в постоянна връзка с вас и всички въпроси, които ви притесняват да се решават своевременно.
Още веднъж приемете моите съболезнования и бъдете сигурни, че ще доведем този въпрос, това разследване до край“.
Източник: https://www.trend.az/azerbaijan/politics/3990149.html