На 19 май 2016 година, София Шигаева – Митреска, директор на Центъра за азербайджански език и култура в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, представя на студентите си, като свой гост – лектор Мария Атанасова – Гусейнова. В средата – г-н Махир Джафаров, съветник в посолството на Азербайджанската република в София.
На 12 юли 2020 година, подразделения на арменските въоръжени сили извършиха военна провокация в посока на региона Товуз на азербайджанско-арменската граница. Арменските въоръжени сили, използваха артилерия с цел да завземат позиции на азербайджанската армия, като убиха 12 азербайджански военнослужещи, включително генерал и високопоставени офицери, както и на един цивилен. Общественото обединение „Съдействие за развитие на азербайджанско-българска дружба” категорично осъжда този акт на агресия, извършен от Армения срещу Азербайджан и решително изразява своя протест.
В резултат на агресията на арменските въоръжени сили 20% от територията на Азербайджан е окупирана, а над 1 милион азербайджанци са изгонени от родните си земи и са станали бежанци и вътрешно разселени лица. Точно както регионът Нагорни Карабах в Азербайджан и околните райони са били мишена на арменската окупация през 90-те години, Армения сега, вдъхновена от своята безнаказаност, се опитва да окупира други територии на Азербайджан. Изострянето на социално-икономическите проблеми в страната и провалът на правителството в борба с пандемията от COVID-19 подтикват Армения да отклони вниманието в друга насока, като прибягва до провокации. Тази провокация на азербайджано-арменската граница показва, че създавайки ново огнище на конфликт, Армения иска да накара обществеността да отмести своя поглед както от конфликта в Нагорни Карабах, така и от факта на окупацията, както и от вътрешното политическо напрежение.
Днес ние, представителите на българската общност, се присъединяваме към гласът на истината на Азербайджан, чиито горди граждани сме. Защото идеята за силно единство и солидарност, постигната от всички общности в Азербайджан, независимо от националността или религиозната им принадлежност, ни призовава към това справедливо намерение. Българската общност на Азербайджан винаги чувства грижата на държавата и благоразположение на обществото. Защитата на националната идентичност и историческото и културното наследство на българската общност наред с другите общности, както и популяризирането на езика винаги е в центъра на вниманието. Благодарение на това внимание и грижа представителите на българската общност активно участват в обществения и културен живот. Списанието „Аккорд“, учредено от Общественото обединение, публикува информация за дейността на българската общност.
Освен нашата идея за солидарност, сериозна причина за безпокойство прeдизвиква това, че една група от българската общност живее в град Гянджа, близо до района, където е извършена арменската военна провокация. Поради тази причина с голямо вълнение и напрежение наблюдаваме действията на арменските въоръжени сили в посока на регион Товуз и в окупираните територии. Ние изискваме Република Армения възможно най-скоро да спре провокациите си, незабавно и безусловно освободи региона Нагорни Карабах и седем области на Азербайджан, окупирани от арменските въоръжени сили.
За пореден път категорично осъждаме акта на агресия, извършен от Армения срещу Азербайджан, и изразяваме нашия решителен протест. В тази връзка от името на българската общност на Азербайджан се обръщаме към нашите сънародници в България. Надяваме се, че те ще подкрепят нашия глас за справедливо решение на арменско-азербайджанския конфликт и че българските медии ще отразят обръщението ни в родната ни България!
Мария Атанасова - Гусейнова
Председател на
общественото обединение
„Съдействие за развитие на
азербайджанско-българска дружба”
22 юли 2020 г.