На Армения – признание, на Азербайджан – оръжие. Какво може да получи Баку от американците ?


2021_05_01_David_Arutyunov-voenen_nablyudatel.jpeg

Военният наблюдател Давид Арутюнов: Във всеки случай, за арменската страна тези доставки не водят до нищо добро. Опитът от миналогодишната война показва, че Азербайджан успява да създава „симбиоза” между съветските / руски оръжия и авангардните западни технологии. С други думи, с помощта на разузнавателни безпилотни летателни апарати да коригират огъня на съветските гаубици.

Снимка: „Sputnik Армения” - m.ru.armeniasputnik.am

Решението на администрацията на Джо Байдън да продължи политиката на предшествениците си и отново да преустанови действието на 907-мата поправка за оказване на военна помощ на Азербайджан се оказа доста неприятен сюрприз за Армения. Малко по-рано се състоя телефонен разговор между държавния секретар на САЩ и президента на Азербайджан, по време на който ръководителят на американската дипломация е съобщил за спирането на действието на поправката към „Закона в подкрепа на свободата”.

907-мата поправка към „Закона в подкрепа на свободата” беше приета през 1992 година под натиска на арменското лоби. Документът ограничава оказването на помощ на Азербайджан от страна на САЩ на държавно равнище. Но от 20021 година, американските администрации спираха временно действието на закона, най-вече за да си осигурят подкрепата на Азербайджан като транзитна територия за превоз на товари за Афганистан.

Според американиста Сурен Саркисян, разликата между Байдън и останалите президенти е била в това, че той още по време на предизборната си кампания е обещал да преразгледа оказването на военна помощ на Азербайджан, която като цяло е насочена към борбата с тероризма, наркотрафика и т. н. Но всъщност, новият президент се отказа от обещанията си, тръгвайки по вече утъпканата пътека.

Цялата ирония на ситуацията е в това, че всичко това става веднага след силно отекналото послание на Байдън от 24 април, в което той употреби дългоочаквания [от арменците, б. ред.] термин „геноцид”. В крайна сметка, имаме класическа политика на двойните стандарти в чист вид. Стана като в известния филм – на съпругата цветя, на децата – сладолед. Кой каква роля изигра в дадения случай – оставяме на вкуса и предпочитанията на читателите.
Като оставим на страна геополитическите мотиви, да се опитаме да си изясним, каква военна помощ на този етап може да получи Баку от Вашингтон. След кръвопролитната война в Карабах и поражението на Армения от турско-азербайджанския тандем, всяка информация за военна помощ за Азербайджан предизвиква в Ереван напълон обяснимо чувство на тревога.

Военният наблюдател Давид Арутюнов отбелязва във връзка с това, че Баку не разчита на доставки на тежко въоръжение и на мащабни военни сделки.

„Първо, американците във всеки случай ще спазват определни ограничения при военните доставки. Второ, продукцията на американския военно-промишлен комплекс е в пъти по-скъпа от съветската / руската продукция, която в момента е в основата на азербайджанския арсенал и обективно погледнато, Азербайджан няма възможност да промени коренно номенклатурата на своето въоръжение”, заявява Арутюнов през „Sputnik Армения”.

Според него, САЩ по-скоро ще може да доставят на Азербайджан разузнавателни системи, свързочни средства, средства за упрвалениеи евентуално отделни видове безпилотни самолети.

През последните години, Азербайджан си изработи следната схема на купуване на въоръжение: тежкото въоръжение, бронираната техника, артилерията, системите за залпов огън се купуваха от баку на пазарите в постсъветското пространство, докато при купуването на средства за управление на огъня, на съвременни свързочни средства и на високотехнологична продукция, предпочитание се отдаваше на западните, в това число и на израелските, а също така и на турските технологии. Същото може да стане и сега, смята военният наблюдател.

Давид Арутюнов отбелязва и това, че много често, американците поставят определени ограничения за използуването на военната техника, която доставят. Във всеки случай, за арменската страна тези доставки не водят до нищо добро. Опитът от миналогодишната война показва, че Азербайджан успява да създава „симбиоза” между съветските / руски оръжия и авангардните западни технологии. С други думи, с помощта на разузнавателни безпилотни летателни апарати да коригират огъня на съветските гаубици.

Арутюнов смята, че теоретически американците могат също така да доставят на Азербайджан противотанкови ракетни комплекси – примерно прословутите „Джавелин”. На първо място, това са относително не особено скъпи системи, второ – опитът от приложението от страна на Азербайджан на израелските аналози на „Джавелин” – противотанкови ракетни комплекси (ПТРК) „Спайк” показва, че при локалните боеве, тези средства могат да нанесат осезателни щети на условния противник.

Източник:

https://m.ru.armeniasputnik.am/politics/20210429/27366805/Armenii---pri…