Представително проучване на ~ 1700 възрастни украинци в извадката, без Крим и Донбас. Източник: Социологическа група Рейтинг
Външните министри на страните от НАТО ще се срещнат в Осло утре. Преди сесията, Държавният секретар на САЩ – Антъни Блинкен пътува до Швеция и призова Турция и Унгария да ратифицират членството на северната страна в организацията. „По-големият слон в стаята“ по-време на срещата ще бъдат перспективите за членство на друга нация: тези на Украйна. Макар и страната да не се очаква да се присъедини незабавно, въпросът какво може НАТО да предложи на Украйна веднага ще се повдигне по време на срещата. Украинското желание да се присъединят към договора (както и към ЕС) е по-високо от всякога, след известно колебание, показва проучване на украинската социологическа група „Рейтинг“.
През март 2022, когато проучването беше проведено за първи път след руското нашествие в страната, подкрепата за присъединяване към НАТО и към ЕС се изстреля нагоре в Украйна. Докато делът на хората, които са за членство в Европейския съюз нарасна рязко, подкрепата за НАТО нарасна по-плавно, но достигна едно ниво от 86 процента – сравнени с 87 процент за членство в ЕС през януари 2023 година. Дори през 2021 г. и началото на 2022 г. безпокойството на украинците е видимо в резултатите от проучването, тъй като подкрепата за двете институции нараства.
Украйна е държава – официален кандидат за членство в НАТО от 2014 година, но ша
Украйна е официален кандидат за членство в НАТО от 2014 г., но шансовете за членство бяха минимални от самото начало, тъй като Русия открито се противопостави на присъединяването на Украйна към договора и заплаши с отмъщение, ако страната получи разрешение да се присъедини. Една също толкова малко вероятна перспектива, но също толкова показателна за желанието на украинците за мир и стабилност и повишеното им осъзнаване на необходимостта от намиране на европейски съюзници, е членството в ЕС.
Западните украинци са най-ентусиазирани за присъединяването към двете организации, показвайки нива на подкрепа над 90 процента. Източните украинци за сега подкрепят членството в НАТО и ЕС , на ниво от 80 процента от анкетираните или повече за това. (Донбас и Крим не са анкетирани). Най-голямата разлика в мненията се наблюдава между социалните групи, като само 77 процента (за НАТО) и 72 процента (за ЕС) от по-бедните украинци подкрепят съответно членството в ЕС и НАТО, в сравнение с 89 процента от по-богатите украинци.
Източник: https://www.statista.com