ЗАНГЕЗУР

Истината за действителната същност на Тристранното изявление няма да хареса на арменците

Автор:
ПРОФ. НАМЪК АЛИЕВ

Точно преди една година, след посещението на Президента Илхам Алиев в Брюксел, на страниците на сайта news.day.az писах, че арменско-азербайджанските отношения и пълното изпълнение на изявленията от 09/10 ноември 2020 година, представляват най-важния елемент на мирното устройство на Кавказ и на установяването на дългосрочен, устойчив мир в южнокавказкия регион. Необходимо е създаване на атмосфера на сътрудничество и доверие с цел да се осигури устойчив мир в региона, подкрепен от всеобхватно мирно споразумение.

Зангезур – път към стабилен мир в Южен Кавказ

Денят на Великата Победа на азербайджанския народ във Втората Карабахска Отечествена война е от празниците, които символизират славната история на нашия прекрасен народ. Народ, преминал сложен път на възстановяване на своята Независимост, минаващ през лишения, загуби, горчилката от поражението и несправедливостта. Народ, който не беше сломен, който не предаде въпреки станалото своите присъщи ценности – толерантност, доброжелателнот, гостоприемство и доброта.

Зангезурският коридор – необратима реалност на Закавказието

Автор:
ДЖАНИ БАБАЕВА

След победата на Азербайджан във втората Карабахска война в региона възникнаха нови реалности. Един от вожните им елементи е Зангезурският коридор. Макар че въпросът за коридора е бил актуален още в съветско време (!), ръководството на Армения възпрепятстваше неговото отваряне. А сегашната ситуация, създадена от Азербайджан в региона, направи отварянето на коридора реалност. Осъществяването на идеята за Зангезурския коридор е един от важните проекти за развитие на региона  като цяло.

Отварянето на Зангезурския коридор може да изведе Армения от кризисното състояние

Автор:
ХУМАЙ АГАДЖАНОВА

Отварянето на Зангезурския коридор може да изведе Армения от кризата, в която се намира. През 2020 година, БВП на Армения е спаднал със 7,4 %. През 2021 година, по досегашните прогнози, брутният вътрешен продукт на страната ще нарасне с 5,2 % до 6,1 %. А това означава, че и през тази година, арменската икономика няма да успее да стигне до нейното ниво от преди пандемията и преди войната.

Матю Брайза: Армения десетилетия на ред се хранеше с митовете за „непобедимостта на своята армия”

Автор:
BLACKSEA-CASPIA

„Опитът на Армения да представи Нахичеванският коридор като заплаха за своята териториална цялост произтича от опитите на ръководството на страната да излезе от споразумението от 10 ноември [2020 година]”, заяви бившият съпредседател на Минската група на ОССЕ, бивш посланик  на САЩ в Азербайджан – Матю Брайза.

Русия разположи войски в Зангезур

Автор:
BLACKSEA-CASPIA

Руски военни са разположени на летището на град Сисиан в Сюникска област в Армения (Зангезур), е съобщил в събота кметът на града Артур Саркисян.

„Сега там [на летището на Сисиан, бел. ред.] са разположени руснаци. Ще служи ли в бъдеще летището като база или не – на знам. Но в момента там са разположени руски войски, няма да говоря за числеността им”, казал е той.

Какво се случи на 31 март 1918 г. в Азербайджан? Събитията и техните последици..

Автор:
ЕЛНУР КАЛБИЗАДА

В резултат на Първата световна война започва да се оформя нова геополитическа карта на света. Към края на Великата война много нации се издигат, за да придобият своята независимост и да създадат свои независими държави. Борбата за национални права на двата най-големи и коренни народа на Кавказ, азербайджанците и грузинците, среща съпротива от рушащата се Царска Русия и болшевиките, които се стремят да възстановят тази империя под различна форма под лозунга "правителство на работници и селяни".

Войната срещу паметта на Карекин Нъждех е в разгара си

Автор:
ВЕСТНИК „ВАХАН”

Някой си Теодор Дечев в някакъв си сайт тези дни публикува писание под заглавие "Паметникът на Гарегин Нжде като тест за Никол Пашинян". В него той чинно повтаря азерските клевети срещу арменския национален герой Карекин Нъждех.

Паметникът на Гарегин Нжде като тест за Никол Пашинян

Автор:
ТЕОДОР ДЕЧЕВ

В навечерието на 75-тата годишнина от края на Втората световна война в Европа и на победата над нацистка Германия, на международно равнище отново пламнаха исторически дискусии относно трактовката и оценката на историческата роля на някои „проблемни“ участници във войната. Тези исторически дискусии, често получават силно продължение в политическото пространство. Така се стигна и до приетата от Третия комитет на Общото събрание (Генералната асамблея) на ООН по социалните и хуманитарните въпроси резолюция за борбата с героизацията на нацизма.

Subscribe to ЗАНГЕЗУР