Осигуряването на движението на стоковите товаропотоци ще бъде един от бъдещите приоритети на Тюркския съвет


„Като се има пред вид, по какъв начин короновирусната криза удари пътуванията и транс-граничната търговия, осигуряването на движението на стоковите потоци между страните – членки на Тюркския съвет ще бъде приоритет”, е заявил Гудуин.

„Узбекистан направи поредица от предложения в Тюркския съвет и игра съществена роля в координацията на действията на лидерите на държавите в Средна Азия, чрез редовни телефонни контакти. Също така, те изпратиха доставки на лични предпазни средства на държавите от региона и дори на по-далечни адресати”, е заявил той. 

Снимка: Twitter – Ben Godwin

Осигуряването на движението на стоковите товаропотоци между членовете на Съвета за сътрудничество между тюркско говорящите държави (Тюркския съвет) ще бъде приоритет в бъдеще, е заявил ръководителят на аналитичния отдел в „PRISM Political Risk Management” Ltd., Бенджамин Гудуин.

На 10 април 2020 година, чрез видеовръзка беше проведена извънредна Среща на високо равнище на Тюркския съвет, съсредоточена върху борбата с пандемията от коронавируса.

Бенджами Гудуин е казал, че по негово мнение, свикването на срещата на Тюркския съвет е било логично предизвикано от огромния търговски обем между страните – членки на Съвета, особено храни.

„Като се има пред вид, по какъв начин короновирусната криза удари пътуванията и транс-граничната търговия, осигуряването на движението на стоковите потоци между страните – членки на Тюркския съвет ще бъде приоритет”, е заявил Гудуин.

Той е посочил, че от Узбекистан са били изключително активни на международната сцена:

„Узбекистан направи поредица от предложения в Тюркския съвет и игра съществена роля в координацията на действията на лидерите на държавите в Средна Азия, чрез редовни телефонни контакти. Също така, те изпратиха доставки на лични предпазни средства на държавите от региона и дори на по-далечни адресати”, каза Гудуин.

Избухването на епидемията от коронавирус започна на рибен пазар в китайския град Вухан ((международен транспортен хъб) в края на месец декември 2019 година. Броят на починалите от болестта надхвърля 138 000. Потвърдено е, че  над 2 милиона души са били заразени. Междувременно, беше обявено, че повече от 518 000 души са озравяли и са се възстановили.

Световната здравна организация (WHO) обяви пандемията от COVID-19 на 11 март 2020 година. Според някои източници, пандемията от коронавирус е започнала още през месец ноември 2019 година.

Source: https://en.trend.az/azerbaijan/politics/3224624.html