Както е съобщил ръководещият работата на мобилната лаборатория, полковник Алексей Суслопаров от войските за радиационна, химическа и биологична защита на Руската федерация, тестовете се правят само по веднъж, защото точността им е 99 на сто.
„Този метод на полимеразна верижна реакция е определящ при поставянето на диагноза в днешно време”, е казал Суслопаров. На снимката: Момент от работата в руската военна мобилна лаборатория.
Случаи на заразяване на военнослужещи от Въоръжените сили на Армения са открити с помощта на руска мобилна лаборатория, съобщи прес секретарката на Министерството на отбраната на Армения – Шушан Степанян.
Тя е посочила, че Министерството на отбраната не публикува конкретни данни за броя на направените тестове (както отрицателните, така и положителните).
При това в лабораторията се изследавт тестове направени, както на арменските военнослужещи, така и на военнослужещите от 102-а руска военна база. Създадена е съвместна арменско-руска работна група, като колегите от двете страни обменят опита си.
Включването на мобилната лаборатория за тестуване на военнослужещите е позволило да се намали натоварването на други лаборатории при проверките за наличие на коронавирус в Армения.
Както е съобщил ръководещият работата на мобилната лаборатория, полковник Алексей Суслопаров от войските за радиационна, химическа и биологична защита на Руската федерация, тестовете се правят само по веднъж, защото точността им е 99 на сто.
„Този метод на полимеразна верижна реакция е определящ при поставянето на диагноза в днешно време”, е казал Суслопаров.
Руските специалисти обучават арменските си колеги на прилагането на този метод и им оказват техническа помощ. По-рано, полковник Алексей Суслопаров беше заявил, че подобна техника е изпратена от Русия само в Сърбия, Италия и Армения.
На свой ред, арменската страна, оказва всякакво съдействие при провеждането на изследванията и при решаването на редица съпътствуващи въпроси.
Министерството на отбраната на Армения не публикува броя на заразените с коронавирус военнослужещи. Началникът на военно-медицинската служба на арменските въоръжени сили – Саак Оганян е съобщил на 13 април 2020 година, само това, че шестима войници са се излекували и са се върнали в строя. Трима от преболедувалите са били на срочна военна служба.
Вечерта на 7 април 2020 година, два руски транспортни самолета Ил-76 доставиха в Армения системи за дезинфекция и преносима лаборатория за тестуване за коронавирус. Доставеното оборудване ще позволи в оперативен порядък да се проверяват за евентуално заразяване с вируса арменските военнослужещи и личният състав на руската 102-а военна база и да се води по-ефективна борба с COVID-19.
Към 18 април 2020 година, заразените с коронавирус в Армения са 1248 души, като 20 от тях са починали, а 523 са се излекували.
Източник: https://ru.armeniasputnik.am/armenia/20200418/22771183/Rossiyskaya-mobi…
Забележка: В приложената като илюстрация картинна галерия са включени снимки на екстериора и интериора на руската мобилна военна лаборатория, в която се правят тестове за коронавирус на арменски военнослужещи, както и на руски бойци от 102-а руска военна база, разположена в Армения. Снимките са на Андраник Газарян от Sputnik Armenia. Представена е снимка на полковник Алексей Суслопаров от войските за радиационна, химическа и биологична защита на Руската федерация, като авторът й е Андраник Газарян от Sputnik Armenia. Включена е и снимка на прес секретарката на Министерството на отбраната на Армения – Шушан Степанян, която е разпространена от Министерството на отбраната на Армения.