Италиянските сенатори осъдиха провокацията на Армения срещу Азербайджан

Италиянските сенатори осъдиха провокацията на Армения срещу Азербайджан

Автор:
BLACKSEA-CASPIA

Италианският сенатор Джанлука Феррара е изразил безпокойство от ескалацията на арменско-азербайджанския конфликт, като е отбелязал необходимостта от възобновяване на преговорите за предотвратяване на по-нататъшното влошаване на ситуацията на окупираните от Армения територии на Азербайджан. В интервю пред новинарската агенция „Agenzia Nova“, председателката на Асоциацията за италианско-азербайджанска дружба в италианския парламент – Россана Болди е изразила дълбоката си загриженост от ескалацията на арменско-азербайджанския конфликт. Та също така е изразила надежда, че Италия, в качеството си на член на Минската група на ОССЕ ще умножи усилията си за регулиране на Нагорно-карабахския конфликт по мирен път.

Снимка: Архив на BLACKSEA-CASPIA

Обстрелът на азербайджанските населени пунктове от страна на арменските въоръжени сили представлява нарушение на Женевските конвенции. За това е заявил пред италианските средства за масова информация, членът на постоянната комисия на Сената на Италия по външните работи, член на управляващата партия „Движение 5 звезди“, сенаторът Джанлука Феррара.

Италианският сенатор е изразил безпокойство от ескалацията на арменско-азербайджанския конфликт, като е отбелязал необходимостта от възобновяване на преговорите за предотвратяване на по-нататъшното влошаване на ситуацията на окупираните от Армения територии на Азербайджан.

Джанлука Феррара е отбелязал, че урегулирането на конфликта трябва да включва пълното спазване на принципите на териториалната цялост на Азербайджан и неприкосновеността на международно признатите държавни граници на страната въз основа ва съответните резолюции на Съвета за сигурност на ООН. Сенаторът е изразил надежда, че Европейският съюз ще успее да използува дипломатическите си канали, за да помогне за прекратяване на боевете.

Изявлението на италианския сенатор разпространиха такива италиански медии като „Il Tempo“, „Agenzia Nova“, „Politicamente Corretto“, „Adnkronos“, „Fortune Italia“, „Maxim Italia“, „Notize Yahoo“, „Libero Quotidiano“, „TW News“.

В интервю пред новинарската агенция „Agenzia Nova“ Председателката на Асоциацията за италианско-азербайджанска дружба в италианския парламент – Россана Болди е изразила дълбоката си загриженост от ескалацията на арменско-азербайджанския конфликт. Та също така е изразила надежда, че Италия, в качеството си на член на Минската група на ОССЕ ще умножи усилията си за регулиране на Нагорно-карабахския конфликт по мирен път, по пътя на преговорите въз основа на уважаването на принципите на териториалната цялост и нерушимостта на признатите на международно равнище граници, а също така на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН от 1993 година.

Припомняме, че на 27 септември 2020 г., около 06:00 часа сутринта, въоръжените сили на Армения осъществиха мащабни провокации, като подложиха на интензивен обстрел позициите на азербайджанската армия по цялата линия на фронта, както и населени пунктове на страната, разположени в прифронтовата зона, с използване на оръжие с голям калибър, минохвъргачки и артилерийски установки с голям калибър.

С цел да бъде пресечена бойната дейност на въоръжените сили на Армения и да се осигури безопасността на мирното население, командването на азербайджанската армия взе решение да започне контранастъпателна операция на войските по целия фронт.

На Физули-Джебраилското направление са освободени селата Ашагъ Абдуррахманлъ, Гараханбейли, Гарвенд, Кенд Хорадиз, Юхаръ Абдулрахманлъ от Физулинския район, а също така селата Буюк Марджанлъ и Нюзгар в Джебраилския район. Освен това на направлението на Агдеринския район и Муровдаг са разгромени вражески постове, а важни височини са взети под азербайджански контрол.

Съгласно информацията на министерството на отбраната на Азербайджан, в резултат на военната операция на Въоръжените сили на Азербайджан на Геранбойското направление на фронта е освободен връх Муровдаг в планинската верига Муров.

Трябва също така да се отбележи, че конфликтът между двете южно кавказки страни, започва през 1988 година, поради териториалните претенции на Армения към Азербайджан. Нагорни Карабах и седем прилежащи към него района – около 20 процента от територията на Азербайджан, се намират под окупацията на арменските въоръжени сили.

През май 1994 година, страните постигнаха влизане в режим на прекратяване на огъня, като до ден днешен под егидата на Минската група на ОССЕ при съпредседателството на Русия, Франция и САЩ се водят все още неуспешни мирни преговори.

Приетите от Съвета за сигурност на ООН четири резолюции за освобождаването на окупирания Нагорни Карабах и прилежащите му територии и до ден днешен не се спазват от Армения.

Източник: https://www.trend.az/azerbaijan/politics/3306399.html