Bloomberg: Китайските купувачи на природен газ търсят евтино руско гориво, избягвано от света

Bloomberg: Китайските купувачи на природен газ търсят евтино руско гориво, избягвано от света

Автор:
BLACKSEA-CASPIA

Цилиндрични резервоари за втечнен природен газ на LNG терминала на ENN Energy Holdings Ltd.

Снимка: Qilai Shen, Bloomberg

Най-големите вносителли на втечнен газ в Китай се опитват да се сдобият с допълнителни обеми от Руската федерация, за да използват големите намаления, докато светът активно се отказва от енергоносителите на агресора. За това съобщи на 4 април агенция “Bloomberg”, която се позовава на собствени източници. (https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-04/china-gas-buyers-see… ).

Китайските държавни компании, в това число “Sinopec” и “PetroChina”, водят преговори с доставчици за закупуване на спотови товари от Русия с голяма отстъпка, съобщават източниците на “Bloomberg”. Според търговците, руският втечнен природен газ се продава с повече от 10 процентова отстъпка в сравнение с обичайните доставки от Северна Азия на спотовия пазар.

Някои вносители разглежда възможността да използват руски фирми за участие на търговете на закупуване на втечнен природен газ от тяхно ие. Това ще им помогне да скрият структурата на покупката и нещата ще изглеждат така, сякаш китайската компания получава доставки на природен газ по дългосрочен договор, както правят компании по целия свят, независимо от войната в Украйна.

Освен това, китайските купувачи на втечнен природен газ се стремят да сключват двустранни договори, за да останат неизвестни на спотовия пазар и се въздържат от големи обеми на доставките.

Повечето вносители на втечнен природен газ по целия свят не купуват руско гориво, защото се опасяват от бъдещи санкции или от репутационни вреди, заради руската агресия в Украйна. Китайските фирми стават едни от малкото компании, които са готови да поемат такъв риск. Според търговци, през последните седмици китайските вносители вече са закупили няколко партиди втечнен природен газ.

При това, Китай не се нуждае остро от втечнен природен газ, поради топлото време, но се опитва в същото време да напълни с евтен газ своите хранилища преди поредното покачване на цените.

Към подобни действия прибягват и китайските нефтопреработватели, които незабелязано купуват евтин руски нефт, от който се е отказал останалият свят.

Във връзка с нахлуването на Руската федерация в Украйна, западните страни започнаха масово да се отказват от руския газ и нефт и търсят техни алтерантиви.

САЩ въведоха ембарго на вноса на руски енергийни ресурси – нефт и газ. Вносът на руски нефт забрани и Канада.

Великобритания смята да се откаже от доставките на руски нефт и газ до края на 2022 година. За отказа си от руски енергийни ресурси заяви и Австралия. Той влиза в сила на 25 април 2022 година.

Европейският съюз за сега е разработил план, за да се избави бързо от руските енергийни ресурси.

На 02 април 2022 година, Литва първа в Европейския съюз обяви за пълния си отказ от руския природен газ.

Източник: 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-04/china-gas-buyers-see…

https://gordonua.com/news/worldnews/kitay-hochet-pokupat-rossiyskiy-szh…