SOCAR: Двадесет процента от пропускателната способност на TANAP може да бъде използувана за доставки на водород в Европа, без да се правят допълнителни инвестиции


2021_03_25_Elshad_Nasirov.jpg

Елшад Насиров: Нефтогазовите компании трябва да се адаптират към променящата се енергийна среда. Водородът, който може да се произвежда от възобновяеми източници, с използуване на ядрена енергия и чрез други енергийни източници, може да се транспортира като природния газ по тръбопроводи. От тук нататък, ние трябва да мислим много бързо. Ние обсъждаме водородните технологии с „Бритиш Петролеум” (BP), а също така с немски и японски компании.

Снимка: Report.az

Двадесет процента от пропускаталената способност на Транс Анадолският газопровод (TANAP) могат да бъдат използувани за транспортиране на зодород в Европа, без да се правят допълнителни инвестиции, заяви вицепрезидентът на компанията SOCAR по инвестициите и маркетинга – Елшад Насиров.

„Нефтогазовите компании трябва да се адаптират към променящата се енергийна среда. Водородът, който може да се произвежда от възобновяеми източници, с използуване на ядрена енергия и чрез други енергийни източници, може да се транспортира като природния газ по тръбопроводи. От тук нататък, ние трябва да мислим много бързо. Ние обсъждаме водородните технологии с „Бритиш Петролеум” (BP), а също така с немски и японски компании”, е заявил Насиров, докато се е изказвал на среща проведена от Глобалния енергиен център на Атлантическия съвет на тема „Енергийната дипломация и трансатлантическото сътрудничество: пускането в експлоатация на Южния газов коридор”.

Според думите му, „в този контекст, като SOCAR, ние завършихме някои изследвания и анализ на [възможностите за] транспорта на водород без някакви допълнителни инвестиции”.

Вицепрезидентът на SOCAR е добавил, че природният газ представлява най-чистото сред изкопаемите горива.

Насиров е напомнил, че със завършването на строителството на Южния газов коридор, компанията SOCAR е започнала доставките на природен газ на европейските пазари.

„След като започнахме с Балканите, сега ние искаме да излезем и на нови пазари“, е казал Насиров.

Според него, SOCAR е за използването на TANAP като транзитен маршрут за доставка на природен газ от други находища в Източното Средиземноморие, за да се излиза на допълнителни пазари на Балканите.

„Доставките на израелски газ от Източното Средиземноморие по TANAP в Европа са икономически най-приемливият вариант и ние го подкрепяме“, е заявил вицепрезидентът на SOCAR.

Церемонията по влизане в експлоатация на първата фаза на газопровода TANAP (от грузинско-турската граница до Ескишехир) се състоя на 12 юни 2018 година. На 30 юни, същата година, започнаха търговските доставки на азербайджански газ по TANAP.

TANAP е дълъг 1,85 хиляди километра и е предназначен за транспортиране на азербайджански газ от находището Шах Дениз в рамките на Стадий-2 от грузинско-турската граница до западните граници на Турция. Пропускателната способност на газопровода е минимум 16 милиарда кубически метра природен газ годишно, от които 10 милиарда се насочват към Европа, а 6 милиарда – към западните региони на Турция.

Акционери в TANAP са: SOCAR (51 %), SOCAR Turkiye Enerji (7 %), BOTAS (30 %), BP (12 %). Фактическите разходи по изграждането на газопровода TANAP възлизат на 6,5 милиарда американски долара.

Доставките на азербайджански газ от находището Шах-Дениз в Европа, за потребителите от Италия, Гърция и България, започна на 31 декември 2020 година. Износът в Европа се осъществява по Транс Адриатическия газопровод (TAP), който е с пропускателна способност от 10 милиарда кубически метра природен газ годишно.

Президентът на Азербайджан – Илхам Алиев, пусна в експлоатация Южния газов коридор на 29 май 2018 година. Първоначалната оценка на стойността на начинанието беше 45 милиарда американски долара, но в крайна сметка, осъществяването на Южния газов коридор излезе 33 милиарда долара.

Основните компоненти на Южния газов коридор (ЮГК) са: Стадий-2 на разработването на находището Шах Дениз; разширението на Южно-Кавказката тръбопроводна магистрала Баку – Грузия – границата на Грузия с Турция; строителството на Транс Анадолския газопровод от източната до западната граница на Турция и Транс Адриатическият газопровод (TAP), свързващ Гърция, Албания и Южна Италия. 

Източник: http://interfax.az/view/827293