Изчезванията в Сирия продължават


2023_09_01_Disappearences_in_Syria_continue.jpeg

Изчезванията в Сирия продължават. Брой хора, задържани и/или насилствено изчезнали от следните воюващи страни в Сирия от 2011 г. Това са (отляво надясно): силите на сирийския режим; Ислямска държава; Сирийските демократични сили - SDF (главно кюрдските милиции - PYD); Всички останали фракции на въоръжената опозиция / Сирийската национална армия; Хайят Тахрир ал Шам.

155 604 души все още са арестувани/общо насилствено изчезнали.

Източник: Сирийска мрежа за човешки права.

Диаграма: STATISTA

Протестиращи излязоха по улиците в контролираните от правителството райони на Сирия за повече от седмица, призовавайки президента Башар ал-Асад да се оттегли от поста, осъждайки скоковете на цените на горивата, както и лошото икономическо управление и корупцията. Но протестиращите също така призовават за освобождаването на хилядите хора, които са изчезнали по насилствен начин от 2011 година насам.

Според доклад, публикуван наскоро от Сирийската мрежа за човешки права (SNHR), най-малко 155 604 души, арестувани в Сирия между март 2011 и август 2023 година, все още са арестувани и/или са изчезнали насилствено. Това включва най-малко 5 213 деца и 10 176 жени.

Силите на сирийския режим са идентифицирани като отговорни за повече от 80 процента от тези изчезвания (135 638 случая), докато се смята, че самопровъзгласилата се Ислямска държава е отговорна за 8 684 изчезвания; водените от кюрдите Сирийски демократични сили (SDF) са отговорни за 4 704 изчезвания, Хайят Тахри ал-Шам (бившият Фронт „Ал-Нусра“, който е съюз с Фронта „Фатех ал-Шам“ и редица други въоръжени опозиционни фракции) се обвинява за 2 514 изчезвания и всички [останали] въоръжени опозиционни фракции, включително Сирийската национална армия (SNA) се смятат за отговорни за още 4 064 изчезвания.

Въпреки че тези инциденти достигнаха своя връх през 2012 година (когато изчезнаха 21 633 души) и през 2013 година (тогава изчезнаха 19 963 души) и постепенно затихват през последните години, те далеч не са приключили, като 741 души са регистрирани като изчезнали през 2022 година и 445 са изчезнали досега през 2023 година.

Районите с най-голям брой изчезнали през последните 12 години са селското губернаторство около Дамаск, следвано от Алепо, Дамаск и Дейр аз-Зоур.

Насилствено изчезналите [по вина на правителството] се дефинират като „лица, които са арестувани, задържани или отвлечени против волята им или по друг начин лишени от свободата си от длъжностни лица от различни клонове или нива на правителството, или от организирани групи или частни лица, действащи от името или с подкрепата на, с пряко или непряко съгласие или с мълчаливото съгласие на правителството, последвано от отказ да се разкрие съдбата или местонахождението на засегнатите лица или отказ да се признае лишаването от свобода, което поставя тези лица извън защитата на закона“.

SNHR смята дадено лице за насилствено изчезнало, когато е било арестувано и семейството му не е успяло да получи информация от официалните власти за ареста или за местонахождението му в продължение на поне 20 дни, като властите отказват да признаят самия акт на ареста.

Източник: https://www.statista.com