От 2018 година, блокът от територии, където е осъществявал проучванията си „Интеграл Петролеум“ е бил взет от друга компания. По думите на Петросян, непонятно е, защо този проект е предаден на други, след като неговата компания е работела там „доста успешно“.
Бизнесменът Вачаган Петросян се оплаква, че властите не са му позволили да доведе до край изследването на находища на нефт и газ в страната.
Находища на нефт и газ в Армения има и е напълно възможно да се организира добивът им. За това е заявил на прес конференция в мултимедийния прес център на „Sputnik Армения“, бизнесменът Вачаган Петросян. Основателят на компанията „Интеграл Петролеум“ се оплаква от това, че нито предишните, нито днешните власти в страната са отделили някакво внимание на неговия проект.
От 2013 до 2018 година, неговата компания е търсила нефт и газ в Армения. Според твърденията на Петросян, в хода на изследванията, компанията е набелязала 13 участъка, които са перспективни като нефтени или газови находища. През месец януари 2015 година, компанията е заявила за установяването на запаси от газа в размер на 15 милиарда кубически метра, а също така и да прогнозни ресурси до около 100 милиарда кубически метра. (За сравнение, Армения внася годишно 2,3 – 2,5 милиарда кубически метра газ).
В края на 2017 година е изтекъл срокът за проучвателния лиценз на „Интеграл Петролеум“ и правителството е решило да не го продължава на основание на това, че компанията не е изпълнила ангажиментите си по договорения обем геоложки проучвания.
В националното арменско законодателство са заложени и условията, при които може да се говори за откриване на нефт и газ. В случая с природния газ, е необходимо да се направи сондаж, който да дава поне 30 хиляди кубически метра газ дневно.
От 2018 година, блокът от територии, където е осъществявал проучванията си „Интеграл Петролеум“ е бил взет от друга компания. По думите на Петросян, непонятно е, защо този проект е предаден на други, след като неговата компания е работела там „доста успешно“.
„Интеграл Петролеум“ е оспорил това решение на изпълнителната власт в Административния съд, като е представил 18 точки с възражения. През това време в Армения се е сменила властта, но отношението към проучвателните работи за нефт и газ, не са се изменили, оплакал се е предприемачът.
„За съжаление, съдията не обърна внимание на нито една от посочените точки. Налага се да се признае: както бившите, така и новите власти не ни дават възможност да заложим основите на нефтената и газова промишленост в Армения, която е толкова важна за сигурността на нашата страна“, заявил Петросян.
Трябва да се отбележи, че по съветско време в Армения са извършени сондажи с повече от 500 километра обща дълбочина. След разпадането на СССР, частните компании не са желаели да провеждат толкова мащабни геоложки проучвания. През всичките последвали години, са осъществени само два нови сондажа: единият е на „Арменско-американската миннодобивна компания“ през 90-те години на миналия век, а вторият е на канадската “Team Energy” в периода 2000 – 2010.
Източник: https://ru.armeniasputnik.am/economy/20191110/21056217/V-Armenii-est-ne…;