Създаването на Транскаспийски газопровод ще означава край на Газпром


Създаването на Транскаспийски газопровод ще означава край на Газпром

Русия е категорично против създаването на транскаспийски газопровод, защото това би означавало Туркменистан да доставя газ на Европа. Това ще е краят на Газпром. Сега ситуацията в Газпром също не е добра, виждаме, че се съкращават хиляди работни места.

Снимка: Скрийншот от Bloomberg TV

Доц. д-р Теодор Дечев, ръководител на лабораторията "Blacksea Caspia" при ВУСИ", в „Светът е бизнес“, 04.04.2025 г.

В Bloomberg TV са пословични с тяхното изключително добро представяне на предаванията им в резюмета с писмен текст. Така е и сега, но въпреки всичко, бих Ви поканил, ако имате свободно време да изгледате предаването. Анотацията е чудесна, но все пак – не е възможно да събереш предаване от половин час на страница и половина.

Актуалната ситуация със световните мита загатва за тежка икономическа турбулентност, която неизбежно ще се отрази и на политическо ниво. Ако погледнем историческите паралели от началото на XX век, можем да видим повтарящи се събития като войни, икономически кризи и пандемии, макар никога в напълно идентична последователност. Настоящата комбинация от икономически забавяния, авторитарни тенденции и търговски конфликти създава предпоставки за глобална нестабилност. Това каза доц. д-р Теодор Дечев, ръководител на "Blacksea Caspia" при ВУСИ, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.

„Днешните авторитарни режими може да изглеждат „по-меки“ в сравнение с историческите примери. В същото време се наблюдава опасна ескалация на действия, които биха могли да подкопаят глобалната търгови“, коментира гостът. Китай и Съединените щати заемат парадоксални позиции – Китай се представя като застъпник на свободната търговия, а лидерът на „свободния свят“ налага драконовски мита. Това обърква концепцията за традиционния ред и създава впечатлението, че светът се обръща с главата надолу.

Според събеседника наистина няма ясен „мастър-план“ за това как ще се развие ситуацията. Голяма част от обкръжението на американския президент има собствени икономически и политически приоритети, които не винаги съвпадат с намеренията на държавния глава. В резултат инвеститорите получават смесени сигнали относно дългосрочната политика на САЩ. Това води до повишена нервност на пазарите, а последващите глобални ефекти са трудни за прогнозиране.

„България също няма да бъде пощадена, въпреки че директният ни износ за САЩ е по-ограничен. Страната участва в глобалната верига на доставки, произвеждайки различни детайли и компоненти, които могат да влязат в продукти, изнасяни за САЩ от трети страни“, обясни доц. Дечев.

Той подчерта, че статистическите данни за пряк износ не отразяват реалния мащаб на потенциалните щети, защото производителите на хидравлични цилиндри, автомобилни части и всякакви възли често доставят на западноевропейски партньори, които от своя страна се сблъскват с американските мита. Всяко ограничаване на търговските потоци в крайна сметка засяга цялата верига.

Приликите с Голямата депресия от първата половина на XX век може да са преувеличени, тъй като контекстът е различен. Все пак остават валидни определени исторически закономерности – когато митата станат твърде рестриктивни, страдат всички участници и подобни решения рядко водят до траен икономически възход за държавата, която ги налага. Това само по себе си увеличава риска от рецесия и политическо напрежение.

„Авторитарните режими сега проявяват „кадифени“ черти и често действат като клептокрации, стремейки се да извличат икономически ползи чрез мрежови структури“, отбеляза събеседникът. В този смисъл, глобалната икономика е още по-уязвима на политически шокове, а неясната визия на САЩ за следващите стъпки изправя бизнеса пред несигурна среда.

Русия е категорично против създаването на транскаспийски газопровод, защото това би означавало Туркменистан да доставя газ на Европа. Това ще е краят на Газпром. Сега ситуацията в Газпром също не е добра, виждаме, че се съкращават хиляди работни места.

Българските компании трябва да продължат да се стремят към конкурентоспособност, като обръщат внимание на контролиране на разходите и оптимизиране на производството. „Трябва да се постави фокус върху цените на електроенергията и да се търсят механизми за стабилизиране на доставките, защото достъпната енергия е ключова за конкурентните предприятия“, предупреди гостът.

Едно от големите предизвикателства е да се запази спокойствие, без да се изпада в самодоволство преди бурята. Много предприемачи може да бъдат принудени да преструктурират доставките, да разширят вътрешния пазар или да търсят други източници на суровини. Ако конфликтът се задълбочи, никой няма да е в печеливша позиция – нито индустрията в САЩ, нито тази на нейните търговски партньори.

„В условия на нарастваща несигурност и възможни глобални икономически сътресения, е наложително държавата да обърне внимание на енергийните политики, свързаността на електропреносните мрежи и стимулирането на бизнеса към ефективност“, категоричен е доц. Дечев.

Вижте целия коментар във видеото. (Ако имате свободно време, наистина е по-добре да проследите разговора): https://www.bloombergtv.bg/a/19-svetat-e-biznes/143181-sazdavaneto-na-transkaspiyski-gazoprovod-shte-oznachava-kray-na-gazprom