Узбекистан ще развива водородната енергетика


2021_04_13_Uzbekistan_shte_razviva_vodorodnata_energetika.jpg

През 2018 година, Република Узбекистан ратифицира Парижкото споразумение, като една от целите й беше развитието на екологично чисти източници на енергия. Узбекистан тогава пое ангажимента да намали относителните емисии на парникови газове на единица БВП с 10 процента към 2030 година в сравнение с нивото от 2010 година.

Снимка: „Янги Ўзбекистон“

На 09 април 2021 година, Президентът на Узбекистан – Шавкат Мирзийоев, подписа постановление „Относно мерки за развитието на възобновяемата и водородната енергетика в Република Узбекистан“. За това съобщава пресслужбата на Министерството на министерството на енергетиката на Република Узбекистан.

Както се отбелязва във въпросния документ, днес в развитите страни се отделя сериозно внимание на структурните изменения в търсенето на енергийни ресурси, включително на развитието на „зелената“ водородна енергетика. Редом с възобновяемите енергийни източници, водородната енергетика се смята за екологично чиста и заменя въглеводородните ресурси за сметка на други източници.

През 2018 година, Република Узбекистан ратифицира Парижкото споразумение, като една от целите й беше развитието на екологично чисти източници на енергия. Узбекистан тогава пое ангажимента да намали относителните емисии на парникови газове на единица БВП с 10 процента към 2030 година в сравнение с нивото от 2010 година.

В същото време, ускоряващата се индустриализация и нарастването на числеността на населението, значително увеличават потребността на икономиката от енергийни ресурси, а също така усилват отрицателното антропогенно въздействие върху околната среда и увеличават емисиите на парникови газове.

Във връзка с това в страната се предприемат и осъществяват мерки за намаляване на емисиите от парникови газове, за намаляване на енерго- и ресурсо- потреблението, в това число и за сметка на повсеместното въвеждане ва енергоспестяващи технологии и на разширяването на използването на възобновяеми източници на енергия.

Изграждането на инфраструктурата на водородната енергетика също се отнася към комплексните мерки, насочени към осигуряване на енергийната ефективност на икономиката, към засилването на енергийната сигурност на страната. Създаването на въпросната инфраструктура, както и на възобновяемите източници на енергия изисква систематично провеждане на научно-практически изследвания. С тази цел, съгласно постановлението, при Министерството на енергетиката на Узбекистан се създава Национален научно – изследователски институт по възобновяемите източници на енергия.
Също така, в състава на този институт ще се създадат научно-изследователски център по водородната енергетика и Лаборатория за изпитване и сертифициране на технологиите във възобновяемата и водородната енергетика.

В списъка на основните задачи и направления на дейността на Института са определени извършването на научно – практически изследвания и разработки на иновационни проекти за развитие на водородната енергетика и на възобновяемите източници на енергия; подготовката на анализи на съвременните световни тенденции на развитие на разглежданите направления в енергетиката; постигането на технологично лидерство в региона при създаването и внедряването на „know how” инфраструктурата в сферата на водородната енергетика и други.

Освен това, между Министерството на енерегтиката на Узбекистан, компанията ACWA Power (от Саудитска Арабия) и Air Products (САЩ) е сключено споразумение за развитието на възобновяемата и водородната енергетика в Република Узбекистан.
Широкото внедряване на иновационните технологии с цел да се развиват водородната енергетика и възобновяемите източници на енергия е насочено към задоволяването на потребностите на икономиката и на социалните сектори на страната от енергия, която да е сигурна, безопасна и екологически чиста, както и към осигуряването на прехода на Република Узбекистан към „зелената” икономика.

Източник: https://www.uzdaily.uz/ru/post/60167