„Токаев е много опитен дипломат, можел е и „да се измъкне” [Първият президент на Казахстан Нурсултан] Назърбаев не си позволяваше такива неща. Токаев или се бои от нещо: за страната си или за себе си, или играе някаква игра, при това в навечерието на срещата в нормандски формат. Тук работата вече не е за изявления, необходим е кризисен менизжмънт”, подчертал е Павел Климкин.
Изявлението на президента на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев, който отрича анексията на украинския полуостров Крим от страна на Русия, е тревожен сигнал и плесница по лицето на Украйна. За това заяви във Facebook бившия министър на външните работи на Украйна – Павел Климкин на 4 декември 2019 година.
„Токаев е много опитен дипломат, можел е и „да се измъкне” [Първият президент на Казахстан Нурсултан] Назърбаев не си позволяваше такива неща. Токаев или се бои от нещо: за страната си или за себе си, или играе някаква игра, при това в навечерието на срещата в нормандски формат. Тук работата вече не е за изявления, необходим е кризисен мениджмънт”, подчертал е той.
На 4 декември 2019 година беше излъчено интeрвю на президента на Казахстан – Касъм-Жомарт Токаев пред „Дойче Веле”, в което той заявява, че властите на Казахстан не наричат събитията от 2014 година в Крим анексия. (http://blacksea-caspia.eu/bg/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5… )
„Каквото е станало, то е станало. „Анексия” – това е твърде тежка дума за Крим”, е казал той, отговаряйки на въпрос, било ли е изплашено правителството на Казахстан от войната в Източна Украйна и от анексията на Крим.
Украйна е дълбоко обезпокоена от изявленията на Токаев и ще направи съответните демаршове е заявила говорителката на украинското Министерство на външните работи. Тя е подчертала, че подобни изказвания противоречат на принципите на украинско – казахстанските отношения и на позицията на международната общност.
Русия анексира Крим след силова блокада на украинските военни части и след незаконен референдум от 16 март 2014 година. Присъединяването на полуострова към Руската федерация не се признава от Украйна и от мнозинството държави по света.
През 2014 година, веднага след анексията на Крим, Русия започна въоръжена агресия в Източна Украйна. Бойните действия се водят между Въоръжените сили на Украйна от една страна и руската армия и поддържаните от Русия бунтовнически бойци, които контролират част от Донецка и Луганска област – от друга.
Официално, Руската федерация не признава своето нахлуване в Украйна, независимо от представяните от Киев факти и доказателства.
Преговорите за урегулиране на конфликта в Донбас се водят в тристранната контактна група в Минск (Украйна, Русия, ОССЕ), а също така в така наречения нормандски формат – с участието на представителите на Украйна, Франция, Германия и Русия. Държавните глави на страните от нормандския формат се срещнаха за последен път на 19 октомври 2016 година в Берлин.
На 15 ноември 2019 година, прес службата на президента на Украйна е съобщила, че новата среща на най-високо равнище за урегулиране на конфликта в Донбас в нормандски формат ще се проведе на 9 декември 2019 година в Париж.
Парламентарните фракции на „Батьківщина”, „Глас” и „Европейска солидарност” излязоха на 3 декември 2019 година със съвместно изявление в навечерието на срещата на най-високо равнище в нормандски формат по ситуацията в Донбас, за да не се допуска нарушаване на националните интереси на Украйна.
Президентът на Украйна – Владимир Зеленский е заявил, че възнамерява да обсъди по време на срещата на най-високо равнище сроковето за размяна на военнопленниците на принципа „всички срещу всички”, както и точни срокове за предаване на руско-украинската граница под контрола на Украйна.
Източник: https://gordonua.com/news/politics/klimkin-o-zayavlenii-tokaeva-ili-che…