Н. Пр. Фикрет Ахундов - посланник на Азербайджан в Нидерландия: Източната култура при нас е била преплетена със западния начин на живот и аз намирам това за много забележително


Фикрет Ахундов: Аз съм горд с античната история и красота на Азербайджан, с нейните традиции, музика и изкуство. Аз съм много горд, че мирлюбивият азербайджански народ е запазил културното си наследство през цялата си история. Азербайджан е разположен на кръстопътя на Изтока и Запада, също и на контактната точка на Исляма, Християнството и Юдаизма. Имаме много стари джамии, стари църкви от Кавказка Албания и германски лютерански църкви, протестантски и руски православни църкви, синагоги, имаме и арменска григорианска църква. Източната култура при нас е била преплетена със западния начин на живот и аз намирам това за много забележително.

Снимка: Посолство на Азербайджан в Нидерландия

Азербайджан е уникален със своята изумителна природа, гостоприемство, приятелски настроени хора, чудесна кухня и богата история. В Азербайджан, Вие можете буквално да се спънете в следите от различни цивилизации и религии. Там се намират уникален зороастрийски Храм на огъня, Старият град и Девичата кула в Баку, Горящата планина, калните вулкани, неповторимият музей на килимите, Нефтените скали – първият град в света, посторен на стълбове (пилоти), Гобустан с неговите праисторически скални рисунки и пещерата Азих, която е приблизително на милион и половина години.

Азербайджан е редовен участник във Фестивала на посолствата в Нидерландия. Посланник Фикрет Ахундов любезно се съгласи да говори пред представители на нидерландската преса за Азербайджан, за техните обичаи, тадиции, ценности, храна и за впечатленията си от Нидерландия.

Благодаря Ви много за това, че давате това интервю! Дълго ли сте живяли в Нидерландия и къде сте били преди това?

Аз съм от Земята на Огъня – Азербайджан. Живея в Ниерландия вече повече от 6 месеца. Роден съм в бившия СССР и завърших там висшето си образование. След това живях и започнах професионалната си кариера в независим Азербайджан. Живял съм и съм и съм работил също така в Австрия, Германие и България.

Какво се надявате, хората да забележат, да знаят и да научат за Азербайджан?

Има много неща за забелязване, като античната история, култура, изкуство, уникалният фолклор. Мисля, че най-важното е, че Азербайджанците са много дружелюбни, гостоприемни, готови да се притекат на помощ и толерантни. Те са много щедри и гостоприемни. Ако Ви поканят в азербайджанска къща, ще се отнасят към Вас като с цар и ще бъдете обкръжен с всякакви вкусни блюда и питиета. Също така, азербайджанците са много открити и уважавет различните култури, ригии и традиции. Такъв е начинът на живот на азербайджанците от векове. В този смисъл, моята родина е истински модел на мултикултурализъм и толерантност в света.

На Фестивала на посолствата, ние празнуваме уникални и вдъхновяващи традиции и опит, които предлагат страните – участнички. Може ли да ни разкажете за някои от Вашите обичаи и традиции, които не са познати на хората, нещо, което е типично за Вашата страна?

Всяка пролет, на 20-ти и 21-ви март ние празнуваме „Новруз”, който се смята за начало на новата година. Това е стара традиция, която датира от времето преди Христа. Този празник се чествува още вмного държави от изток на запад – от Афганистан та до Балканския полуостров. Цялото тържество започва четири седмици преди 20-21 март. Ние празнуваме всеки вторник, с който се приближаваме до Новруз, в продължение на 4 седмици.

Всеки от тези Вторници е посветене на празнуването на събуждането на един елемент: вода, огън, вятър (въздух) и земя. Това символизира как природата се събужда от зимата и приветствува пролетта. През празненствата за „Новруз”, ние поднасяме деликатеси от азербайджанската кухня, като пилаф и специални сладкиши като шакарбура, пахлава и шоргогхал. Децата боядисват яйца и се състезават, за да видят на кого яйцето ще се счупи последно. Обичайно е да се гостува на членове от семейството, роднини и приятели,а също и да се поменуват починалите.

Има много традции, свързани с Новруз и някои от тях са съвсем сходни с нидерландските. Например, на вторника на който честваме елемента зема (почва), ние прескачаме голям огън. Вярването зад тази традиция е простичко: когато прескочите огъня, Вие оставяте лошия късмет от предишната година зад Вас. Тази традиция идва от Зороастризма – първата религия на азербайджанците. Тук в Нидерландия, хорта също кладат големи огньове на Нова Година. Така че, в това отношение нидерландската и азербайджанската култура са по своему сходни.

Може ли да ни кажете някакъв забавен факт за Вашата страна или за традиция, за която хората може и да не са чували преди?

Да започнем с това, че Азербайджан е първата страна в Източния свят, която дава избирателни права на жените през 1918 година, доста преди много европейски и западни държави в света. Това е свидетелство, че Азербайджан се е придържал към демократичните принципи още преди век.

<div class="clearfix text-formatted field field--name-field-ind-descrition-text field--type-text-long field--label-hidden field__item">Азербайджанската сушена райска ябълка – „балкхурма” (в превод – медена райска ябълка) е 100 % органична, здравословна и много вкусна плодова закуска. Тя съдържа много витамин А и витамин C, както и йод. Азербайджан е сред петет най-големи производители на пресни и сушени продукти от райски ябълки.</div>

Друг интересен факт е, че на територията на Азербайджан има най-много кални вулкани в света. Можетеда откриете над 400 кални вулкана, разпръснати по Абшеронския полуостров в Азербайджан. Калта на тези вулкани е много лековита и те се използуват много в здравния туризъм.

Също така, в Баку можете да видите Атешгах – зороастрийския Храм на Огъня, Янардаг – Горящата планина (тя гори през цялата година, заради природния газ, който избликва на повърхността, Девичата кла – уникална и загадъчна конструкция в Стария град. Девичата кула, както и целят Стар град в Баку са включени Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Карането на велосипед, целуването три пъти по бузите, това са разпознаваеми нидерландски традиции и обичаи. Какви са азербайджанските традиции, които следвате в ежедневния живот?

Мисля, че нашате чаена култура е много забележителна. Следвайки нашето гостоприемство, ние поднасяме ароматен черен чай в красиви чаши с крушоподобна форма, с парченце лимон. Чаят се съпровожда с многообразие от конфитюри и сладка, различни ядки и специални сушени плодове. Ние пием горещ чай през цялата година, пет – шест пъти на ден.

Като продължим този въпрос, има някои нидерландски обичаи, които да сте възприели?

Едно от хубавите неща в това да си дипломат е шансът да изпиташ отблизо различни култури. За мен е удоволстие да опознавам Нидерландия, нейните традиции, история и култура. Независимо, че съм тук от скоро, аз обичам да изследвам провинцията и пейзажа на Нидерландия на велосипед.

<div class="clearfix text-formatted field field--name-field-ind-descrition-text field--type-text-long field--label-hidden field__item">Саваланските вина от Азербайджан се произвеждат от местни лозя, в красивата долина Савалан в Азербайджан. Там се намира град Габала, който е признат за една от столиците на туризма в страната. Долината е наречена „Спящата красавица”, защото тя пази хората, които живеят в нея и растенията които се отглеждат там от силните ветрове и е благословена с красива и пълноводна река. В момента, различни вина от долината се продават в Нидерландия.</div>

Каква музика бихте препоръчали на хората да слушат, ако искат да усетят азербайджанската музика?

Уникалната традиционна азербайджанска музика се нарича „мугам”. През 2003 година, ЮНЕСКО призна нейната автентичност, богатство и културна значимост, като за националната, така и за глобалната култура и обяви мугама за „Шедьовър на устното и нематериалното културно наследство на човечеството”. За традиционния мугам, Алим Гасимов е идеалният източник. Също така, в Азербайджан има уникален синтез между мугам и азербайджанския джаз. Вагиф Мустафазаде и неговата дъщеря Азиза Мустафазаде са много прочути с този синтез.

Един от най-добрите начини да опознаеш една различна култура е чрез храната й. Можете ли да ни кажете за знаково ястие от Вашата страна, което можете да препоръчате на хората да го опитат, за да усетят Вашата страна?

Азербайджанската кухня е много богата и стара, нейните готварски традиции се предават от едно поколение на друго. Ние обичаме да хапваме и да споделяме. Така например, ние имаме повече от 100 различни начина за приготвяне на пилаф, различни кебапи и блюда. Моето любимо ястие е пълненият патладжан с камби и домати,  ние наричаме „бадъмджан долмасъ” (“badımcan dolması” – пълнен патладжан на азербайджански). Това е прекрасно пролетно и лятно ястие, в което патладжан, домати и чушки (камби) са напълнени с мляно говеждо месо, „зеленища”, ориз и различни билки. То просто е изключително вкусно и сочно. Също така обичам рибните ястия, защото любимият ми град Баку – столицата на Азербайджан е разположен на брега на Каспийско море, където има изумителни рибни блюда и раазнообразие от хайвери.

Какво Ви изненада, когато се преместихте в Нидерландия, що се отнася до местната култура?

Аз бях определено изненадан да видя, че нидерландците карат велосипеди дори и когато вали или пък вали силен дъжс, понякога с деца отпред и отзад.

Какво Ви кара да се гордеете, когато си мислите за Азербайджан?

Аз съм горд с античната история и красота на Азербайджан, с нейните традиции, музика и изкуство. Аз съм много горд, че мирлюбивият азербайджански народ е запазил културното си наследство през цялата си история. Азербайджан е разположен на кръстопътя на Изтока и Запада, също и на конатктната точка на Исляма, Християнството и Юдаизма. Имаме много стари джамии, стари църкви от Кавказка Албания и германски лютерански църкви, протестантски и руски православни църкви, синагоги, имаме и арменска григорианска църква. Източната култура при нас е била преплетена със западния начин на живот и аз намирам това за много забележително.

Ние имаме една азербайджанска хармония на старата и новата архитектура. Красив пример на тази хармония е Баку. Можете да видите средновековния и античния Баку между укрепените стени на Стария град и модерният, трептящ, жизнен Баку – извън стените на Стария град.

Не е за чудене, че Стария град, заедно с Девичата кула и дворцовия комплекс на Шиирваншах, бяха включени в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО през 2000 година. Затова и 2020 е двадесетата годишнина на това събитие.

Бихте ли ни казал нещичко за ястието, което Вашата страна включи в книгата с рецепти на фестивала или пък за продукта в кутията?

Тази година ние участвуваме с много разнообразни неща: можете да откриете азербайджански продукти като бяло и червено вино „Савалан” и сушени плодове в кутията на посолството. Също така споделихме някои рецепти за хубави ястия от азербайджанската кухня като: „Шах пилаф” и „Кутаб”.

„Шах пилафът” е царят на ястията с ориз. Той се поднася при най-важни случаии, като сватби и празненства. „Кутаб” пък е пърленка (питка), напълнена с множество съставки, но най-важни са месото и семената от нар, „зеленищата” и тиквата. Много е вкусна и се поднася като ордьовър, като „разядка”.
Аз продължавам да опитвам различните кухни и култури. Мисля, че Фестивалът на посолствата е чудесна възможност за това.

Източник: https://embassyfestival.com/2020/07/23/azerbaijan