Абсолютно отказваме да приемем аргумента, че конфликтът между Армения и Азербайджан е религиозен. Нагорни Карабах не е спорна територия. Азербайджан можеше да освободи териториите си още преди 30 години, но не го направи в името на мира


2020_09_30_Razrusheniya_v_Azerbaijan_1.jpg

Абсолютно отказваме да приемем аргумента, че конфликтът между Армения и Азербайджан е религиозен. Нагорни Карабах не е спорна територия. Азербайджан можеше да освободи териториите си още преди 30 години, но не го направи в името на мира

В редакцията беше получено писмо от група български граждзани от азербайджански произход. В него се казва:

Уважаеми представители на българските медии,
Във връзка с публикуването на изявлението на арменската общност в България относно арменско-азербайджанския нагорнокарабахски конфликт молим да публикувате във вашата медия или интернет страницата на вашата медия също така и Изявлението на български граждани от азербайджански произход във връзка с агресията на Армения срещу Азербайджан, започнала на 27 септември 2020 г.
Изявлението е приложено по-долу.

С уважение,
Гюлчин Костова
 


ИЗЯВЛЕНИЕ
на български граждани от азербайджански произход във връзка с агресията на Армения срещу Азербайджан, започнала на 27 септември 2020 г.

 

Известно е, че на 27 септември 2020 г., около 6 часа, арменските въоръжени сили извършиха мащабна провокация и интензивно обстреляха позициите на азербайджанската армия и населени места, където живее цивилно население, в прифронтовата зона с оръжия от голям калибър, миномети и артилерия от различен калибър.

Обстрелванията от арменските въоръжени сили на цивилното население и гъсто населените обекти в прифронтовите райони са били преднамерени и целенасочени. Унищожени са 150 жилищни сгради. Към днешна дата са убити 14 цивилни, включително две деца. Петима от тях са членове на едно семейство. Един от членовете на семейството, Шахрияр Гурбанов е тийнейджър-футболист. 46 цивилни са тежко ранени. Сериозно са повредени много къщи и граждански обекти. Арменските въоръжени сили наред с позициите на азербайджанската армия продължават интензивно да обстрелват населени места в прифронтовата зона.

Армения започна тази атака по времето, когато международната общност обединява усилията си за борба с COVID-19. На фона на влошаващото се социално-икономическо положение в Армения, което се дължи на разпространението на COVID-19 в резултат на некомпетентно управление, ръководството на Армения се стреми да ескалира ситуацията в региона, за да се отклони вниманието от сериозните вътрешни проблеми на страната. С тези си действия военно-политическото ръководство на Армения за пореден път демонстрира неуважение не само към международното право, но и към човечеството, хуманизма и международната общност.

Искаме още веднъж да кажем, че като представители на нация, която е била подложена на масови убийства, извършени от арменци в Ходжалъ, Малибейли, Гушчулар и други, ние сме изправени пред заплашителна и омразна реторика. Тя достига своя връх с агресивната и популистка политика на държавните официални лица на Армения. Неотдавнашното изявление на министър-председателя на Република Армения Никол Пашинян, че „Нагорни Карабах е Армения“, изпращането на сина му Ашот Пашинян на военна служба в международно признатите територии на Република Азербайджан, организирането от съпругата му Анна Акопян на военното обучение за арменски жени на нашите родни земи, фактът, че министърът на отбраната на Република Армения Давит Тоноян лично е разпоредил разстрела на азербайджански войник и е наградил публично убиеца, са само няколко примера за тази заплашителна политика.

В същото време сме възмутени, че арменската общност в България използва българското гражданство като инструмент срещу суверенитета, териториалната цялост и международно признатите граници на Република Азербайджан. Местната арменска общност насърчава злоупотребата с българска територия срещу териториалната цялост на Азербайджан и се стреми да подкопае дългогодишните приятелски отношения между Азербайджан и България.

Тя експлоатира религиозни ценности и игнорира човешките отношения в името на неоснователни претенции, нетипични за ХХІ век.

Днес, освен че сме свидетели на несправедливост при разпространението на информация в българските медии, основана на позицията на неутрални и единствено на арменски мнения, ние ставаме свидетели и на дезинформацията на българското общество.

Във връзка с гореизложеното, бихме искали да обърнем Вашето внимание на следните факти, свързани с арменско-азербайджанския нагорнокарабахски конфликт:

• Като граждани на толерантната мултикултурна държава България, ние абсолютно отказваме да приемем аргумента, използван от някои български медии, че конфликтът между Армения и Азербайджан е религиозен. Това е военен конфликт, който е резултат от неоснователните териториални претенции на Армения срещу Азербайджан. Азербайджан като България е мултикултурно и мултиетническо общество, което е дом на голяма и уважавана православна християнска общност. Армения, напротив, е моноетническа държава;

• Регионът Нагорни Карабах не е спорна територия. Това е територия на Азербайджан, международно призната и потвърдена от 4-те резолюции на Съвета за сигурност на ООН (822, 853, 874 и 884) от 1993 г., които са задължителни за всички държави-членки на ООН;

• Армения е окупирала не само региона Нагорни Карабах, но и 7 азербайджански региона около него, където преди това не е живяло арменско население;

• Контраоперациите не са на територията на Армения. Азербайджанската армия не се опитва да превземе територията на Армения или която и да е част от нея. Войната, започнала с окупацията на териториите на Азербайджан преди повече от 30 години, доведе до окупацията на 20% от територията на Азербайджан. Азербайджан предприема контра мерки за освобождаване на окупираните си територии съгласно член 51 от Устава на ООН и осигурява връщането на един милион бежанци и вътрешно разселени азербайджански цивилни;

•  Азербайджан можеше да освободи териториите си преди 30 години. Имаше цели 30 години да го направи. Азербайджан има числено превъзходство на армията, числено и качествено превъзходство на техниката и въоръжението. Може би ще попитате защо не са го направили преди? Отговорът е, че през 1994 г. в резултат на премирието Азербайджан и Армения се задължават да разрешат конфликта по мирен начин и да направят това с помощта на посредници - Минската група на ОССЕ. За съжаление, през всичките тези години официален Ереван не е показал политическата воля за мирно освобождение на поне 1 см от окупираната азербайджанска земя.

Трябва да е ясно, че нито азербайджанската държава, нито азербайджанският народ никога няма да приемат окупацията на международно признатите територии. Защото, грубо нарушавайки Устава на ООН и други правни международни задължения, Армения извърши военна агресия срещу Азербайджан и окупира регион Нагорни Карабах и 7 прилежащи към него района на Азербайджан. Международната общност последователно и най-категорично осъжда използването на военна сила срещу Азербайджан и произтичащата от това окупация на неговите територии, както е отразено в резолюциите на Съвета за сигурност на ООН под номера 822 (1993 г.), 853 (1993 г.), 874 (1993 г.) и 884 (1993 г.), като по този начин отхвърля всякакви действия, нарушаващи суверенитета и териториалната цялост на Азербайджан и отказва да признае за легитимна ситуацията, произтичаща от подобни действия.
Като български граждани от азербайджански произход, ние призоваваме миролюбивата и уважаваща международното право общност на България, категорично да осъди окупационната политика на Армения, провокативните действия на тази държава и незаконните действия на арменската общност в България!

Да живее България! Да живее Азербайджан!

Български граждани от азербайджански произход


Забележка: Заглавието е на редакцията. То отразява някои от най-важните акценти в писмото