„Южният газов коридор” ще е обект на обсъждане на петото заседание на междурегионалните групи TEN-E

„Южният газов коридор” ще е обект на обсъждане на петото заседание на междурегионалните групи TEN-E

Автор:
ЛЯМАН ЗЕЙНАЛОВА

Картата за 2020 година показва продължаващите инвестиции на ЕС в енергийна инфраструктура, известни като Проекти от общ интерес (PCI). Те включват високо волтови електропроводи, тръбопроводи за природан газ, нефтопроводи, маршрути за доставка на CO2 и тръбопроводи за CO2. Други проекти включват „умни мрежи” (Smart Grids) и електрическа, газова и нефтена инфраструктура.

Карта: Европейска комисия

„Южният газов коридор”, пуснат в експлоатация в края на 2020 година за доставки на азербайджански газ в Европа, ще стане обект на обсъждане на петото заседание на междурегионалните групи TEN-E (Трансевропейски енергийни мрежи), съобщи Европейската комисия.

Обсъжданията са насрочени за 22 юни 2021 година.

Както се отбелязва в съобщението, на петото заседание на регионалните групи TEN-E по газовите въпроси на 21 и 22 юни 2021 година, ще продължи процесът на определяне на петия списък на „проектите от общ интерес” в Европа (PCI). Ще се проведат срещи с участието на членовете на регионалните групи за обсъждане на резултатите от методологията за оценка на PCI и подреждането на проектите – кандидати.

Напомняме, че през 2019 година проектите, предвиждащи транспортиране на азербайджански газ в Европа, бяха включени отново в четвъртия списък на PCI. Това са: интерконекторът Гърция – България (IGB), поетапното умеличаване на мощността на клъстера в коридора ROHUAT / BRUA (България – Румъния – Унгария – Австрия), Транскаспийския газопровод (TCP), „Бъдещото разширение на Южнокавказкия газопровод (SCPFX) и Трансадриатическия газопровод (TAP)”.

На 31 декември 2020 година, започнаха доставките на азербайджански газ в Европа по „Южния газов коридор”.

За първи път в историята Азербайджан изнася своя природен газ на европейския пазар по тръбопровод. След успешното свързване на TAP с италианската газоразпределителна мрежа на 15 ноември 2020 година, от Мелендуньо (Италия) започнаха търговски доставки на природен газ по SNAM Rete Gas (SRG) в Италия и от Неа Месимврия по DESFA в Гърция и в България.

Източник: https://www.trend.az/business/energy/3432670.html