Президентът на Азербайджан Илхам Алиев: “Имаме големи надежди за мирния напредък”


Илхам Алиев: „Нашата цел е да бъдат постигнати конкретни резултати от работата и имаме много ясна визия за бъдещото развитие на региона. Това са основните проблеми, засягащи постконфликтния период, и ако те бъдат разрешени, в региона ще има мир, в целия Южен Кавказ ще бъде спокойно, рискът от война ще бъде значително намален и ние ще можем да живеем в безопасност. Ще можем да градим и да творим, което е отличителна характеристика на азербайджанския народ”.

Снимка: Офис на Президента на Азербайджан

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев изтъкна, на срещата с членовете на правителството, че международните организации осъзнават новите реалности в региона след войната с Армения през 2020 г., в резултат на която бяха освободени окупираните територии на Азербайджан. Контактите между Азербайджан и Европейския съюз се засилиха след войната. Европейският съюз прие реалностите на пост-конфликтния период. Този месец, по инициатива на председателя на Европейския съвет, г-н Шарл Мишел, се проведоха тристранни срещи. В заключителното комюнике на срещата липсва изразът „конфликт“, което е съвсем естествено. Естествено е, тъй като този конфликт не съществува, той беше разрешен.Азербайджан внесе предложение от пет точки за нормализиране на отношенията между Армения и Азербайджан, което бе приветствано от арменската страна. По този начин бива призната териториалната цялост на Азербайджан и Армения се отказва от териториалните си претенции към Азербайджан. Това е изключително положителен резултат, както и ключово условие за нормализирането на двустранните отношения. Беше постигнато съгласие за създаването на работни групи по границата, а също и за изготвяне на мирно споразумение.

Наскоро външните министри на Азербайджан и Армения проведоха телефонен разговор, което е прецедент за изминалите 30 години. Работните групи за демаркирането на границата трябва да бъдат сформирани до края на април, а тези за изготвянето на мирно споразумение трябва да започнат своята работа съвсем скоро. „Имаме много големи надежди по отношение на този процес и бихме искали този въпрос да започне да се решава, без да се губи повече време”, заяви президентът Алиев.

Развитието на Армения ще зависи от самата нея и от отношението ѝ към съседните на нея страни, тъй като тя не може да се развива пълноценно без да нормализира отношенията си с Азербайджан и Турция. Вече стана ясно, че 30-годишната окупационна политика ѝ струва твърде скъпо. Арменците пропиляха своя шанс да се превърнат в истински независима държава. И сега този шанс им се дава отново. Страната или ще поеме път на развитие или ще ще се озове в още по-несигурна ситуация. 

Що се отнася до Азербайджан, както вече заяви президентът Алиев:

„Нашата цел е да бъдат постигнати конкретни резултати от работата и имаме много ясна визия за бъдещото развитие на региона. Това са основните проблеми, засягащи постконфликтния период, и ако те бъдат разрешени, в региона ще има мир, в целия Южен Кавказ ще бъде спокойно, рискът от война ще бъде значително намален и ние ще можем да живеем в безопасност. Ще можем да градим и да творим, което е отличителна характеристика на азербайджанския народ”.

Източник: Посолство на Азербайджанската република в България