Вътрешно преместените азербайджанци се завръщат по домовете си

Вътрешно преместените азербайджанци се завръщат по домовете си

Автор
BLACKSEA-CASPIA

Азербайджанец се завръща в Агдам, тридесет години след като е прогонен от там.

Снимка: BBC

Миналия месец първата група вътрешно преместени азербайджанци – хора, насилствено изселени от окупираните територии на Азербайджан в началото на 90-те години, потеглиха обрaтно към своята родна земя в азербайджанския район Зангилан. Азербайджанските изселници се отправиха към отдавна изгубената си родина, за да си я възвърнат, с надеждата, че и други вътрешно преместени лица ще последват примера на тези първи завърнали се пионери.

Тяхното завръщане става почти 30 години след падането на целият регион под военната окупация на Армения. През тези години окупираните селища, по същество, са превърнати в изоставени руини, без всякаква инфраструктура, която да ги прави годни за обитаване. Освен това те бяха и тежко минирани. Сега, след освобождаването на тези територии, Азербайджан има силен стремеж да покаже на своя народ, че ерата на пълно завръщане към деокупираните райони наближава.

Като още едно доказателство за отговорност към поетите си задължения Азербайджан завърши строежа на модерна магистрала, която осигурява директен достъп на местните арменци до територията на Армения. И нещо, може би още по-важно, е, че по време на строителството на новия път са били осъществени преки контакти между азербайджанските власти и местното арменско население. Този факт сочи, че диалогът и взаимното разбирателство между азербайджанското правителство, азербайджанците и местната арменска общност са възможни и дори приоритетни.

Трябва да се отбележи, че арменските жители на провинция Лачин в Азербайджан са незаконно заселени пришълци – много от тях са етнически арменци от Сирия, установили се там след 2016 г. по проект подкрепен от правителството на Армения. Азербайджан многократно е заявявал, че счита строителството и заселването на окупираните си територии за военно престъпление и нарушение на Женевските конвенции, което води след себе си международна правна отговорност.

Видеокадри, разпространени в социалните медии, показват как напускащите арменци палят къщите си в град Лачин и околните села, въпреки множеството предупреждения да не палят домовете си или да не нанасят вреда на околната среда. Много хора в Азербайджан продължават да бъдат уверени, че опожарените къщи и екологичният терор няма да бъдат единственото последствие от отстъпващите арменци и като допълнение към това, те ще оставят голям брой нови мини там.

Разбира се, ще е нужно доста време, за да заздравеят белезите от предишния конфликт, като възстановяването със сигурност ще бъде трудно, но за установяването на траен мир, сигурност и просперитет в региона, възможно най-скоро, няма време за губене.

Източник: Посолство на Азербайджан в Р. България

Легенда на картата на вътрешно преместените лица от Нагорни Карабах и съседните райони на Азербайджанската република.
В кафяви кръгчетата – брой на вътрешно преместените лица (бежанците) от отделните райони, окупирани от арменските сили в периода от 1988 до 2020 година.

Пунктир от точки – граница на територията, намирала се пос контрола на арменските сили в периода от 1988 до 2020 година.
В зелено – територии отвоювани от Азербайджан в хода на 44 дневната Втора Карабахска война през 2020 година.
В червено – зона на отговорност на руския миротворчески контингент.
Лилава плътна линия – граница на Нагорно Карабахската автономна област, съществувала по времето на СССР.
Карта: BBC