Междувременно в Иран... Отсъствието на САЩ от региона, съчетано със слабостта на Русия, отварят вратата за Иран в Кавказ

Междувременно в Иран... Отсъствието на САЩ от региона, съчетано със слабостта на Русия, отварят вратата за Иран в Кавказ

Автор
J.D. Hayworth

J.D. Hayworth: „Усилията на Иран ще започнат с Армения, защото тази нация предлага „отворена врата“. Грами на Държавния департамент, разкрити от „Wikileaks“, разкриха военните връзки и връзките за нарушаване на санкциите с Иран от началото на века и дори арменската продажба на оръжия, използвани за убиване на американски войници в Ирак. Сега, когато Армения е част от руския военен съюз от шест държави, Организацията на договора за колективна безопасност (ОДКБ), и с активния военен ангажимент на Москва на страната на Армения в тяхната успешна война срещу Азербайджан в началото на 90-те години [на миналия век], нямаше причина [Иран] да се отдръпне от този избран партньор“. На снимката: Арменският министър-председател и Президентът на Иран се срещат в Ню Йорк през септември 2022 година.

Photo: Офис на Министър-председателя на Република Армения.

„Ние ще изнесем нашата революция в целия свят“, каза покойният аятолах Хомейни, чиято иранска революция официално чества своята 44-та годишнина тази седмица. Тъй като вниманието на света беше насочено основно към Украйна, повечето хора пропуснаха скорошната реч на настоящия ирански президент и хакерската атака срещу режима по време на прякото интернет излъчване на неговото обръщение.

Но колкото и крехка да изглежда киберсигурността на Иран, съседите му са настроени нервно, като се имат предвид нарастващите доказателства, че усилията на Иран да упражни контрол над техния регион вече са в ход.

На 27 януари – Денят на паметта на Холокоста – съюзникът на Израел в Кавказ и един от тези съседи, Азербайджан, почувства намерението на Иран, когато посолството му в Техеран беше щурмувано от радикализиран въоръжен мъж. „Терористична атака“, обяви външното министерство на Азербайджан. Иран запази мълчание дни наред.

Само седмици преди това иранските ракетни системи и същите дронове „самоубийци“, които бяха продадени и на Русия в Украйна, бяха доставени на врага на Азербайджан и другия северен съсед на Иран - Армения. В допълнение към тези военни ходове, ново иранско консулство в Армения беше открито само на две мили от границата с Азербайджан.

Защо сега? Иран от десетилетия не успява да изнесе революцията в Кавказ поради продължаващото регионално влияние на Русия. Но тъй като страхът от Москва намалява и военните недостатъци на [руските въоръжени сили в] Украйна стават напълно очевидни, Иран вижда шанс да запълни вакуума.

Подобен ирански авантюризъм би създал повече проблеми за Азербайджан – който ще се окаже обкръжен геополитически. Вътрешно това ще послужи като катализатор за дългогодишния източник на гражданска опозиция срещу азербайджанското правителство – преобладаващата азерска етническа група.

Усилията на Иран ще започнат с Армения, защото тази нация предлага „отворена врата“. Грами на Държавния департамент, разкрити от „Wikileaks“, разкриха военните връзки и връзките за нарушаване на санкциите с Иран от началото на века и дори арменската продажба на оръжия, използвани за убиване на американски войници в Ирак. Сега, когато Армения е част от руския военен съюз от шест държави, Организацията на договора за колективна безопасност (ОДКБ), и с активния военен ангажимент на Москва на страната на Армения в тяхната успешна война срещу Азербайджан в началото на 90-те години [на миналия век], нямаше причина [Иран] да се отдръпне от този избран партньор.

Политическите елити на Армения са изпитали неколкократно изоставянето им от Москва в момент на нужда. През 2020 г. Русия не пожела да се намеси военно при искането на Армения по време на повторението на войната с Азербайджан от началото на 90-те години. По-малките трансгранични сблъсъци през последните две години доведоха до допълнителни опити за задействане в ОДКБ на еквивалента на член 5 на доктрината на НАТО за взаимна отбрана. Всички тези опити са посрещнати с руски откази. Разпадащата се сила на Москва принуждава Армения да търси Иран като нов гарант за сигурността си.

Историята на [отношенията на] Армения с Иран и Русия е малко позната – особено сред членовете на Конгреса, които слушат предимно за древна християнска нация с вечно застрашена култура, разположена сред мюсюлманско обкръжение. Въпреки че тази характеристика на моментната снимка е до значителна степен вярна, тя далеч не е пълната история.

Факт е, че Азербайджан – който увеличи доставките на газ за Европа, за да намали енергийната зависимост на този континент от Русия, прекъсна финансовите връзки с Москва, като забрани търговията в рубли и продължава да раздава безплатен петрол на службите за извънредни ситуации на Украйна – действа много повече като съюзник на САЩ, отколкото Армения някога го е правила.

В момента, Съединените щати предлагат малко в замяна на подкрепата на Азербайджан за Украйна срещу незаконната война на Путин. Америка дипломатически, икономически и военно отсъства от Кавказ. Съединените щати не изиграха съществена роля в споразумението за прекратяване на огъня, което сложи край на войната от 2020 г., позволявайки тази роля да бъде изпълнена от Русия. Двугодишното търсене на мирно споразумение беше оставено на Европейския съюз. И твърденията на поредица от президенти, че се противопоставят на Иран, остават просто неверни, докато Америка няма никакво присъствие нито в Армения, нито в Азербайджан – двете страни, които се простират по северната граница на Иран.

Докато служех в Конгреса, още през 2006 г., поставих под съмнение стратегията на Америка по отношение на сдържането на Иран и ужасния опит на демократите за успокояване [на ситуацията]. Подходът на президента Клинтън „далеч от погледа, далеч от ума“, последван от наивната сделка на Обама с Иран десетилетие по-късно, създаде опасен прецедент.

Ако Америка не се събуди, зловредното влияние на Иран върху неговите съседи ще нарасне, тъй като на наследниците на Хомейни се дава шансът да изнесат неговата революция в Кавказ – цел, която убягваше на иранците в продължение на 44 години. Европейците, въпреки че се опитват, са толкова неспособни да влияят върху южния си фланг в Кавказ, колкото и върху източния си фланг с Украйна.

Армения е твърде отслабена и е съучастник [на Иран и Русия], докато Азербайджан не е достатъчно силен, за да отблъсне сам Иран или Русия. Докато Съединените щати не оставят настрана сдържаността си, руската слабост ще позволи на Иран да проникне в страните на регион, който трябва решително да бъде пълен с американски съюзници.

Source: https://amgreatness.com/2023/02/15/meanwhile-in-iran