Леонид Калашников: „Ако някой иска да въвлече ОДКБ в карабахския конфликт, нека знае, че подобно нещо никой, никога няма да постигне. Страните, влизащи в ОДКБ също знаят прекрасно, за какво е създадена тази организация. Глупаво е да се мисли, че ОДКБ ще влезе във война с Азербайджан. На такова нещо никой няма да отиде. Забравете за това“.
„Във връзка с урегулирането на Нагорно Карабахския конфликт до сега бяха допуснати редица грешки. Именно, заради тези грешки1, арменско – азербайджанск8ият конфликт не се решава вече 30 години“.
За това е заявил председателят на Комитета по работата със страните от ОНД – Леонид Калашников, коментирайки напрежението на азербайджанско-арменската граница и провокацията, извършена от арменската страна.
Според мнението му, една от тези грешки се свежда до това, че урегулирането на конфликта е възложено именно на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
„Това беше формат, създаден по желание на Запада. Естествено, това се поддържаше и от тогавашните руски власти – президентът Елцин, министърът на външните работи Козирев. По това време в нашата страна сядаха и ставаха под диктовката на Запада.
Ще Ви кажа, че по това време, решаването на този проблем в рамките на Парламентарната асамблея на ОНД беше възможно. Също така, беше разработена схема на решаване на този проблем. Но по същото време, американците се изказаха против такъв вариант и беше създадена Минската група и институцията на съпредседателите й.
Вижте, след възникването на последната ситуация на азербайджанско-арменската граница, международните организации, в това число и съпредседателите на Минската група, разпространиха изявление и дадоха оценка на това събитие. То тук главният въпрос е да се назове основната причини за това напрежение, тя трябва да бъде в центъра на вниманието. В какво се състои причината? Разбира се, в неурегулирането на карабахския конфликт.
Днес, ние чуваме призиви за привличането на Минската група за стабилизиране на напрежението по границата. На мен ми е трудно да разбера, кой излъчва тези призиви. С какво се е занимавала минската група през това време? Какво е направила тази организация за тези 30 години? Ако кажем истината – нищо. Вие знаете, че сега няма значение, кой е започнал първи и продължава напрежението днес. Важен е въпросът – защо е възникнало това напрежение?
А главният отговор е – защото конфликтът не е разрешен. Всички прекрасно разбират, че за това време нищо не е било направено за улегулиране на конфликта. Това вече го разбира и руското ръководство. Това е радостно. Руското ръководство разбира, че САЩ и Европа не искат разрешаване на конфликтите в Закавказкия регион (в руския текст е допусната явна фактическа грешка – там пише „Западния регион“, което очевидно не отговаря на смисъл на изложевието). Те са заинтересувани от нестабилност около Русия и от разгаряне на регионалните конфликти“, е заявел той в разговор с информационната агенция АПА.
Руският парламентарист е заявил, че единственият начин за разрешаване на конфликта е:
„за това, лидерите на трите държави – Русия, Азербайджан и Армения, трябва да се срещнат и да решат въпроса коренно. Аз не виждам друго решение. Аз не виждам рвазрешаване на конфликта по военен път. Минската група на ОБСЕ не е заинтересувана от разрешаването на този конфликт. Затова няма никаква полза от тяхната дейност, а по-точно от тяхното бездействие“.
Калашников е отбелязал, че Нагорни Карабах е територия на Азербайджан:
„Никой не казва, че това не е територия на Азербайджан. Разбира се, че това е територия на Азербайджан. Но никой нищо не прави за връщането на тези територии, в това е въпросът. Аз се познавам от близо със своя президент и с президента на Азербайджан – Илхам Алиев. А с премиера на Армения – пашинян, може да се каже, че не се познавам.
Смятам, че днес Владимир Путин и Илхам Алиев, използувайки своя авторитет, могат да решат този проблем. Те действително искат справедливо решение на този въпрос. Естествено, проблемът не може да се реши отведнъж. Но трябва да се започне с нещо. Аз добре разбирам азербайджанците по този въпрос. Вижте, ние приехме в Държавната Дума закон за инкриминиране на призиви, насочени към нарушаване на териториалната цялост на страната. Ясно е, защо азербайджанците днес излизат на улицата и поддържат армията си“.
Председателят на Комитета към Държавната Дума, също така е изразил мнение и по въпроса, ще се включи ли Организацията на договора за колективна безопасност (ОДКБ) в армено – азербайджанския конфликт:
„Присъединяването на ОДКБ към този конфликт би било престъпление. Защото тази организация не е създадена за водене на войни с едни или други съседи. Затова тези приказки трябва да се спрат. Ако някой иска да въвлече ОДКБ в карабахския конфликт, нека знае, че подобно нещо никой, никога няма да постигне. Страните, влизащи в ОДКБ също знаят прекрасно, за какво е създадена тази организация. Глупаво е да се мисли, че ОДКБ ще влезе във война с Азербайджан. На такова нещо никой няма да отиде. Забравете за това“.
Източник: https://minval.az/news/124011110