В резултат на боевете четирима военнослужещи от азербайджанската армия бяха убити, а четирима са ранени. Четири семейства останаха без син, брат, съпруг и баща. Децата им са станали сираци за една нощ.
Скъпи приятели,
На 12 юли въоръжените сили на Армения, използвайки артилерия, се опитаха да атакуват и да завземат позиции на въоръжените сили на Азербайджан в посока на района Товуз по протежение на държавната граница между Азербайджан и Армения.
Въоръжените сили на Азербайджан бяха принудени да предприемат като контранастъпление като ответна мярка, за да предотвратят нахлуването на арменските въоръжени сили. В резултат на боевете четирима военнослужещи от азербайджанската армия бяха убити, а четирима са ранени.
Четири семейства останаха без син, брат, съпруг и баща. Децата им са станали сираци за една нощ.
Тази провокация от въоръжените сили на Армения представлява акт на агресия и използване на сила и следва да се разглежда като продължение на последните действия и изявления на ръководството на държавата-агресор Армения, които водят до увеличаване на напрежението в региона.
Войските на Държавната гранична служба на Азербайджан са разположени по протежение на обширната част на държавната граница в районите Газах и Товуз от азербайджанската страна, за да предотвратяват провокации и да се намалят случаите, които могат да доведат до напрежение по границата между Армения и Азербайджан. Армения, напротив, продължава да милитаризира границата между две държави, като умишлено и систематично се насочва към цивилните граждани.
На 12 и 13 юли арменските въоръжени сили нарушиха режима на прекратяване на огъня и в посока Нахчъван (известен и с руската си транскрипция Нахичеван, бел. ред.), използвайки оръжия с голям калибър, като обстреляха позициите на азербайджанската отбрана в районите Шахбуз и Джулфа на Нахчъванската автономна република на Азербайджан.
Използването на реактивни гранати и запалителни снаряди от арменските войски по време на нарушаването на режима на прекратяване на огъня, доведе до изгарянето на до 5 хектара земя в неутрална гранична зона.
Подобно военно безразсъдство от страна на Армения, преследва целта да въвлече военно-политическите организации, в които тя участва, в конфликта между Армения и Азербайджан и да избегне отговорността за окупацията и агресията срещу Азербайджан.
Трябва да се отбележи, че агресията на Армения срещу Азербайджан, продължава вече близо 30 години, и извършените по протежение на границата провокации също противоречат на правните документи на военно-политическите организации, на които Армения е член. С тези провокативни действия Армения цели да включи трети страни в армено-азербайджанския конфликт, въпреки това, че позицията на международната общност относно агресивната политика на Армения е добре известна.
Скорошната провокация от Армения е поредното доказателство, че официален Ереван не е заинтересован от договорното уреждане на конфликта между Армения и Азербайджан. Агресивната политика на Армения, представляваща пряка заплаха за регионалния мир и сигурност, отново беше призната в речта на премиера Никол Пашинян по време на обсъждането на стратегията за национална сигурност на Армения на заседанието на Съвета за сигурност, проведено в Ереван на 10 юли 2020 г.
Армения започна тази атака във време, когато международната общност обединява усилията си за борба с COVID-19. Този акт на агресия и продължаващите нарушения на примирието от страна на Армения доказват, че подкрепата, която Армения отправи към призива на генералния секретар на ООН за глобално прекратяване на огъня заради COVID-19, не е нищо друго освен лицемерие.
На фона на влошаващото се социално-икономическо положение в Армения, което дължи на разпространението на COVID-19 в резултат на некомпетентно управление, ръководството на Армения се стреми да ескалира ситуацията в региона, за да се отклони вниманието от сериозните вътрешни проблеми на страната.
Грубо нарушавайки Устава на ООН и други правни международни задължения, Армения извърши военна агресия срещу Азербайджан и окупира региона Нагорни Карабах и 7-те прилежащи към него района на Азербайджан. Международната общност последователно и най-категорично осъди използването на военна сила срещу Азербайджан и произтичащата от това окупация на неговите територии, както е отразено в резолюциите на Съвета за сигурност на ООН с номера 822 (1993 г.), 853 (1993 г.), 874 (1993 г.) и 884 (1993 г.), като по този начин отхвърля всякакви действия, нарушаващи суверенитета и териториалната цялост на Азербайджан и отказва да признае за легитимна ситуацията, произтичаща от подобни действия.
Азербайджан призовава международната общност категорично да осъди политиката на окупация на Армения и нейните провокативни действия, извършени по протежение на държавната граница между Азербайджан и Армения. Международната общност е отговорна да гарантира стриктното спазване от страна на Армения на нейните международни задължения и да изисква пълно, незабавно и безусловно изтегляне на арменските въоръжени сили от окупираните територии на Азербайджан.
Международната общност дължи това на над 1 милион азербайджански бежанци и вътрешно разселени лица.
С уважение,
Посланик на Азербайджан в България
д-р Наргиз Гурбанова
Забележка: Заглавието е на редакцията.